آموزش ساخت تابلوی خطاطی با تکنیک های کهنه کاری

4 سال پیش

 

در این آموزش به کمک تکنیک های مختلف نقاشی دکوراتیو از جمله تکنیک کهنه کاری یک تابلو از حروف برجسته خطاطی خواهیم ساخت . بعد از پایان این آموزش اگر علاقه مند به یادگیری کامل تر این تکنیک ها بودین میتونین از طریق کلاس آموزش پتینه اقدام به یادگیری کنین.

مواد و ابزار مورد نیاز این آموزش :

قطعات چوبی نازک یا فوم

رنگ اکریلیک

رنگ کهنه کاری

قلم مو

شابلون

رنگ انگشتی

بتونه یا خمیر پاستا

سیخ چوبی

برای خرید مواد و ابزار مورد نیاز این آموزش به لینک های زیر مراجعه کنید :

  

روش کار :

مرحله اول : آماده کردن حروف 

۱- جمله یا شعر مورد علاقه خود را روی چوب های نازک خطاطی کنید . اگر به خطاطی مسلط نیستید می توانید از شابلون های آماده حروف و شعر استفاده کنید .

سپس با استفاده از اره مویی دور تا دور حروف را برش دهید .

اگر این کار برای شما سخت است و یا چوب و اره در اختیار ندارید می توانید طرح خود را روی فوم های ضخیم طراحی کنید و با استفاده از کاتر دور تا دور آن را برش دهید .

۲-  در مرحله بعدی قصد داریم برای حروف نمای فلزی ایجاد کنیم. با قلم مو سطح کار را با بتونه یا خمیر پاستا پوشش می دهیم . حرکت قلم مو باید ضربه ای باشد

این کار باعث می شود نمای کار بعد از رنگ زدن برجسته و طبیعی دیده شود  . مدت بیست دقیقه به کار استراحت دهید تا خشک شود .

۳- بعد از خشک شدن بتونه ، با رنگ اکریلیک سیاه و باز هم به صورت ضربه ای کار خود را رنگ کنید .

۴- برای نشون اثر زنگ زدگی روی فلز، از رنگ قرمز زنگ زده یا ردوکسیت استفاده می کنیم و بخش هایی از کار را به صورت پراکنده رنگ میزنیم تا اثر زنگ زدگی را نشان بدهد .

۵- به کمک رنگ مخصوص کهنه کاری آبی یا سبز گوشه های کار و بخش های کوچکی از کار را با قلم رنگ بزنید . اگر رنگ کهنه کاری در اختیار ندارید، می توانید داخل رنگ خود مقدار کمی پودر بچه اضافه کنید تا حالت خمیری بگیرد .

۶- در مرحله آخر با رنگ انگشتی طلایی یا مسی روی کار را با لایه کم رنگی و با انگشت رنگ بزنید .

 

مرحله دوم : نصب پایه برای حروف

برای جذابیت بیشتر حروف بر روی زمینه ، بهتر است آنها را به صورت برجسته روی تابلو کار کنیم  و همچنین بهتر است که حروف مختلف با فاصله های متفاوت از زمینه قرار بگیرند .

حروف یا کلماتی که اهمیت بیشتر دارند ، در فاصله بیشتر از زمینه قرار می گیند تا بیشتر و برجسته تر دیده شوند و باقی حروف در فاصله های کمتر .

برای این کار یک سیخ چوبی را به کمک قیچی به قطعات مساوی برش می زنیم .

این قطعات به عنوان پایه برای حروف استفاده می شوند . بنابر این بهتر است آنها را با رنگی که شبیه رنگ زمینه است ، رنگ بزنیم .

این چسب ها را به کمک چسب قطره ای یا چسب ۱۲۳ به حروف متصل می کنیم و بعد از خشک شدن و آماده شدن زمینه مجددا با چسب به تابلو متصل می کنیم .

 

 

 

مرحله سوم :

در این مرحله قصد داریم زمینه کار که حروف بر روی آن نصب می شوند ، را بسازیم .

زمینه این کار می تواند دیوار و یا چوب باشد . اگر از چوب استفاده می کنیم ، ابتدا سطح کار را با سمباده صاف می کنیم .

شابلون را بر روی چوب قرار می دهیم و با استفاده از کاردک ، بتونه و یا خمیر را بر روی شابلون به یک جهت می کشیم .

بعد از خشک شدن بتونه ، با استفاده از یک سمباده نرم سطح کار را نرم می کنیم . برای رنگ آمیزی از رنگ قرمز زنگ زده و آبی استفاده می کنیم . رنگ ها را در کنار هم میزنیم و با قلم مو مرز بین آنها را محو می کنیم .

در مرحله بعد قلم را به رنگ سفید آغشته می کنیم و با فاصله و به صورت پراکنده سطح کار رنگ می زنیم .

و در اخر رنگ روغن قهوه ای را با روغن بزرک رقیق می کنیم و سطح کار را پوشش می دهیم و بعد بلافاصله با یک دستمال پارچه ای آن را پاک می کنیم .

زمینه تابلوی ما آماده است . حالا می توانیم حروف را به کمک چسب ۱۲۳ بر روی زمینه نصب کنیم .

 

اگر این آموزش رو دوست داشتین و دلتون میخواد که همه ی تکنیک های کهنه کاری و پتینه رو یاد بگیرین میتونین از کلاس آموزش مجازی پتینه توی سایت هنری کمک بگرید.

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه