آموزش سمبه زدن در چرم دوزی

4 سال پیش

.

سلام خدمت مخاطبان دوست داشتنی وبلاگ “هنری”،

امروز با امید به اینکه بتوانیم کمکی هرچند ناچیز در جهت آموزشِ هنری تازه به شما کرده باشیم، قصد داریم مروری بر چندی از احتیاجات اولیه برای یادگیری هنر چرم دوزی، از جمله آشنایی با ابزار کار چرم دوزی و نحوه کار با اونها بیندازیم.

اگر آشنایی زیادی با هنر چرم دوزی ندارید، نگران نباشید چرا که با فراگیری نحوه کار با ابزار مورد استفاده در این هنر و نحوه اجرای دوخت بر روی چرم که در پستی دیگر به اون خواهیم پرداخت، میتوانید همراه با “هنری” و آموزش هایی که پیش تر در وبلاگ قرار گرفته و یا در آینده قرار میگیرد، پروژه های هنری خودتان رو آغاز کنید و از اجرای این هنر لذت ببرید.

بعد از یادگیری تکنیک های برش و آماده سازی چرم اولین چیزی که برای شروع کار دوخت باید بدونید شیوه سمبه زدن در چرم است. سمبه زدن برای ایجاد سوراخ هایی که دوخت رو از داخل اونها انجام خواهیم داد انجام میشود و یادگیری اون در کار چرم دوزی الزامیست.

به همین خاطر این آموزش رو هم در آموزش های مقدماتی چرم دوزی وبلاگمون لحاظ کردیم که در پایین میتوانید اون رو مشاهده بفرمایید.

اگر فکر می کنید نمی توانید به صورت منظم و با فاصله ی یکسان سمبه بزنید یا از خط کش هایی که محل سمبه ها را برای شما مشخص می کند استفاده کنید یا قبل از سمبه زدن با خودکار اکلیلی و خط کش با فاصله نیم سانت از لبه ی کار محلی را که می خواهید سمبه بزنید خط کشی کنید  البته شما با تمرین و ممارست و به مرور زمان می توانید بدون استفاده از این ابزار به صورت منظم سمبه بزنید.

طبق تصویر سمبه را در دست چپ بگیرید (اگر چپ دست هستید در دست راست) و محلی را که قرار است سمبه بزنید بر روی چرم مشخص کنید

مانند تصویر سمبه را کاملا عمود بر کار و با تسلط نگه دارید( دقت کنید سمبه باید عمود باشد.)

طبق تصویر با مشته با یک یا دو ضربه به سمبه، چرم را سوراخ کنید. پس از آن طبق تصویر سمبه را با همان حالت عمودی بیرون بیاورید.

به همین صورت کار را ادامه بدهید دقت کنید فاصله ها را به صورت یکسان اجرا کنید.

چرم شما به این ترتیب آماده برای شروع کار دوخت میشود.

برای تهیه مواد و ابزار مورد نیاز این آموزش بر روی تصاویر زیر کلیک کنید.

                 

0

دیدگاه شما

بدون دیدگاه