آموزش ساخت کیف چرمی برای وسایل شخصی

5 سال پیش

بعضی وقت ها هست که می خواهیم همه ی وسایل شخصی که با خودمان حمل می کنیم، در یک جا داشته باشیم. این آموزش به شما کمک خواهد کرد تا یک کیف چرمی بسازید که این امکان را در اختیار شما قرار می دهد.

در این آموزش، من به شما نشان خواهم داد که چگونه یک کیف چرمی زیبا با استفاده از چرم درست کنید که هم نوستالژیک باشد و هم مدرن.

پس شروع کنیم:

مرحله اول: مواد مورد نیاز

خط کش مواد اولیه ساخت کیف چرمی چسب چرم و قلم مو و آرمیتاژ

شما می توانید در این آموزش از وسایل حرفه ای یا از وسایل ابتدایی چرم دوزی استفاده کنید. من از وسایلی استفاده می کنم که نه زیاد پیچیده و نه زیاد ساده هستند. شما می توانید این وسایل را به راحتی از فروشگاه اینترنتی ما تهیه نمایید.

مرحله دوم: برش چرم

چرم برش چرم برش چرمکمربند چرمی

من با یک باقیمانده ی اضافی چرم کارم را شروع کردم. با بزرگترین وجه چرم شروع به کار کردم و از آن برای درست کردن کمربند کیف استفاده کردم. ابعاد کمربند من ۴۳ در ۴ سانتیمتر شد. با اینحال اگر طول چرم من بیشتر بود، کمربند را بلند تر می گرفتم.

بعد من یک مستطیل را از وسط آن تکه چرم در آوردم که اندازه اش برابر ۳۲ در ۲۰ سانتیمتر بود. توجه کنید که ابعاد درج شده روی عکس ها بر اساس اینچ می باشد و معیار ما برای برش، اندازه ی درج شده در متن است.

مرحله سوم: گرد کردن گوشه های چرم

بریدن گوشه های کیف چرمی بریدن چرم گوشه های چرم

بعلت آسیب پذیر تر بودن گوشه های تیز در کیف های چرم، تصمیم گرفتم که گوشه های کیفم را گرد درست کنم. برای همین یک الگوی کاغذی درست کردم و بر اساس همین الگو و با استفاده از چاقوی ضامن دارم  😀 گوشه های چرم را گرد کردم.

مرحله چهارم: صاف کردن لبه ها

کمربند چرمی

آرمیتاژ زدن چرم

این بخش کاملا اختیاری است. اما لبه های نافرم را از بین می برد و ظاهر حرفه ای تری به کیف شما می بخشد.

من به آرامی لایه ای از رنگ لبه چرم را در امتداد لبه های کمربند و خود کیف، کشیدم (به وسیله ی قلم مو ولی از گوش پاک کن هم می توانید استفاده کنید.) سپس از آرمیتاژ برای زیبا تر شدن لبه های چرم استفاده کردم.

مرحله پنجم: پیداکردن وسط

کیف چرمی خام

علامتگذاری

علامتگذاری روی چرم

ابتدا وسط قطعه مستطیلی را پیدا کنید و کمربند چرمی را به صورتی روی قطعه مستطیلی قرار دهید که طول کمربند بر طول قطعه منطبق باشد. از یک قطعه گچ برای علامتگذاری جای کمربند استفاده کنید. جای کمربند را که با استفاده از گچ علامت زدید، می توانید کمربند را از روی چرم، بردارید.

مرحله ششم: بریدن شکافها

کات کردن چرم

کاتر چرم

چرم برش خورده

ساخت کیف چرمی

 

با استفاده از یک خط کش و یک تیخ کاتر، شروع به برش زدن شکاف های عمودی بین دو خط گچی کنید. فاصله ی دو شکاف متوالی به ضخامت چیزی که بعدا قرار است داخل کیف بگذارید، بستگی دارد. با این حال به یاد داشته باشید که شکاف ها به صورت یکی در میان، قابل استفاده هستند و نصف کمربند به صورت زیگزاگی از طرق دیگر قطعه مستطیلی شکل چرم عبود خواهد کرد. من در مجموع ۱۴ شکاف ایجاد کردم.

در این مرحله مراقب باشید. تیغه ی تیز و دقت بیش از حد موجب ایجاد اشتباهات آسان می شود.

مرحله ۷: قرار دادن کمربند

ساخت کیف چرمی

کمربند چرمی کیف

درست کردن کیف چرمی

بصورت یکی در میان و زیر و رو کمربند را از داخل شکاف های موجود رد کنید.

مرحله ۸:دوختن کمربند به صفحه مستطیلی چرم

الگوی دوخت چرم

دوختن چرم

آموزش دوختن چرم

آموزش چرم دوزی

با استفاده از یک سوزن و نخ موم زده(که مخصوص دوخت چرمی می باشد) انتهای کمربند را به صفحه ی مستطیلی بدوزید. من از دوخت ساده استفاده کردم. سعی کنید آنقدر تمیز دوخت و دوز کنید که به نظر بیاید یک ماشین خیاطی دوخته است. در ضمن فراموش نکنید که انتهای کمربند را در ناخیه داخلی برگه زمینه قرار دهید.

مرحله ۹: پانچ کردن کیف چرمی

سوراخ کن دستی

سوراخ کردن جای دکمه

چرم سوراخ شده

دکمه های چرم

نصب دکمه ی چرم

کیف حاظر است.

در قسمت پشت کیسه (قسمتی که هنگام بسته بودن کیف، در بیرون کیف قرار می گیرد) یک نقطه روی کمربند انتخاب کنید. با استفاده از پانچ چرخان، یک سوراخ روی آن بزنید به جهت نصب دکمه ی پیچی نک تا هنگامی که کیف را می بندیم (لوله می کنیم) انتهای کمربند دور لوله بپیچد و با استفاده از این دکمه، سبب بسته شدن آن بشود.

نصب دکمه ی پیچی بسیار آسان است. بطوریکه به راحتی دکمه را از سوراخ رد کرده و آنرا با استفاده از بستن پیچ دکمه نصب می کنیم.

مرحله ۱۰: درست کردن سوراخ های کمربندی

علامتگذاری سوراخ

سوراخ کردن چرم

کیف رول چرمی

بر روی اضافه ی کمربند، چند علامت بزنید و با استفاده از سمبه  آنها را سوراخ کنید. این سوراخ ها همانند کمربند مردانه عمل می کنند و باعث بسته شدن کیف می شوند.

مرحله ۱۱: کیف شما آماده است!

کیف وسایل شخصی

کیف چرمی

از کیف چرمی دست دوز خود، لذت ببرید ! در صورت تمایل می توانید در دوره ی آموزش مقدماتی هنر وسایل چرمی  که توسط استاد زهرا آقابابایی تدریس شده است نیز شرکت کنید.

همچنین این موضوع نیز می تواند برای شما جالب باشد: آموزش دست سازه های چرمی

ترجمه آزاد از منبع انگلیسی مقاله: www.instructables.com

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه