آموزش ساخت کیف تبلت چرمی!

5 سال پیش

در این آموزش، من به شما یاد خواهم داد که چگونه با استفاده از یک تکه چرم اضافه، یک کیف تبلت چرمی با کیفیت و با طول عمر بالا که حکاکی روی چرم هم شامی می شود، درست کردم. اگر شما در کار کردن با چرم و حکاکی روی چرم ،  تازه وارد هستید، نگران نباشید. این آموزش از صفر تا صد کار کردن با چرم را به شما آموزش می دهد.

برای درست کردن این کیف تبلت چرمی،  یک سری لوازم نیاز داریم که می توانیم آن ها را از فروشگاه آنلاین هنری دات کام تهیه نماییم. اولین نکته در ساخت این کیف، اندازه ی آن است که اندازه ی آن  کاملا بستگی به سایز تبلت شما دارد. بعنوان مثال، من این کیف را برای تبلت ۷ اینچی خودم درست می کنم.

کیف تبلت چرمی

راستی، تا یادم است این را بگویم که اگر شما، علاقمند به هنر چرم هستید، می توانید در دوره ی آموزشی صفر تا صد آموزش هنر چرم شرکت کنید.

خب، برویم سراغ اصل مطلب:

مرحله ۱: تهیه کردن ابزار و مواد لازم برای ساخت کیف  تبلت چرمی

الگوی برش چرم

الگوی برش چرم

خط کش

سوراخ کن دستی

چسب چرم

سوزن و نخ موم خورده

دکمه های زیر و رو

رنگ چرم

مواد اولیه چرم

ابر

موارد لازم:

۱) چرم (لطفا تصویر بالا را برای دریافتن سایز برش، نگاه کنید.)

توجه: بدنه ی اصلی کیف تبلت چرمی، از یک تکه چرم ذوذنقه ای شکل تشکیل شده است که ابعاد آن در تصویر بالا، آورده شده است. برای تهیه ی تکه ی چرم، دو راه وجود دارد. شما می توانید چرم بدنه ی اصلی را بصورت یک تکه یا بصورت دو تکه برش دهید. من برای سهولت کار به شما دو تکه بریدن را توصیه می کنم. همچنین خودم، برای اینکه چرم یک تکه در این ابعاد در اختیار نداشتم، بصورت دو تکه کار را انجام دادم. تکه هایی کوچک هم برای قسمتی که تبلت را نگه می دارد، طبق تصویر بعدی، درست کنید. من همیشه چرم هایی را استفاده می کنم که از سایت هنری دات کام می خرم.

۲) نمد ( دقیقا، به اندازه ی ابعاد چرم برای بدنه ی اصلی و کمی برای محافظت از چرم هنگام حکاکی)

۳) ابزار آلات پایه برای حکاکی روی چرم:

چکش تمام چوب

تخته ی کار با چرم

چاقوی تیز

گیره چند عدد

گونیا

شابلون (اگر شما می خواهید روی کیفتان یک طرح پر، نیز داشته باشید)

۴) خط کش و ابزار برش شامل قیچی یا کاتر دوار

۵) برای بستن درب کیف:

دکمه چهارپارچه 

دستگاه نصب دکمه

چکش (برای زدن ضربه به جهت نصب دکمه)

۶) ابزارهای مورد نیاز جهت دوخت و دوز:

سوزن چرم دوزی

نخ موم زده

دم باریک (بعضی مواقع که بیرون آوردن سوزن از چرم سخت می شود، به کار می آید)

سمبه (برای درست کردن سوراخ جای دوخت)

یک وسیله برای کشیدن خط دوخت قبل از دوختن لبه ها

۷) ابزارهای دیگر برای پرداخت چرم

رنگ چرم

چسب چرم

دستکش یکبار مصرف و یک اسفنج

لاک چرم

اسپری آب (برای خیساندن چرم)

آرمیتاژ

قلم مو

مرحله ۲: بریدن و آماده کردن چرم

چرم

لبه چرم

خط انداز

گیره چرم

چرم حالت گرفته

چرم برش خورده

چرم اولیه

چرم

چرم خط دار

خط انداز

جای دوخت

 

سوراخ کن چرم

نخ موم زده

گیره

دوخت چرم

چرم دوخته شده

انبر

اولین نکته ای که شما باید مد نظر داشته باشید، سایز تبلت تان است. من با توجه به سایز تبلتم، چرم یک تکه برای انجام کار نداشتم. پس از دو تکه استفاده کردم و سپس آن دو تکه را به هم دوختم. پس از دوختن دو تکه، من لبه ها را با استفاده از آرمیتاژ ، صاف کردم تا کیفم در نهایت، حرفه ای تر به نظر برسد.

سپس چرم را خیس کردم تا بتوانم بدون شکستگی، به آن شکل اولیه را بدهم. به این صورت که چرم را تا کردم و بعد،  بعد از آنکه چرم خشک شد، شکل کج درب کیف را برش زدم. سپس باید دو قطعه ی درب و بدنه ی اصلی را به یکدیگر می دوختم. بنابر این، آنها را با استفاده از اسپری آب، خیس کردم و با استفاده از قلم مو، کمی چسب مایع روی دو لبه مالیدم و گذاشتم تا خشک شود. اگر می خواهید چرم در حین خشک شدن حرکت نکند، باید جسمی سنگین روی آن بگذارید.

حدود ۲۰ دقیقه بعد، چرم را با استفاده از اسپری آب خیس کردم تا بتوانم با استفاده از یک شیار زن ، خط دوخت را روی لبه ها و بخش میانی درب و بدنه ی کیف تبلت چرمی ام را مشخص کنم. سپس به فواصل منظم، چرم را با استفاده از سمبه سوراخ کردم و آن را دوختم. برای درک بیشتر مراحل کار، به تصاویری که در بالا قرار دادم، مراجعه فرمایید.

پس از دوختن لبه ها و بخش میانی، شما باید چرم را فرم بدهید. برای اینکار ابتدا حسابی چرم را خیس کنید تا حالت بگیرد و سپس یک کتاب یا یک قطعه چوب هم اندازه ی تبلتتان را درون آن قرار دهید و با استفاده از گیره آن را محکم کنید تا فرم بگیرد. اگر گیره ها لبه های تیز دارند، می توانید تکه ای چرم به درد نخور را میان لبه ی گیره و چرم قرار دهید.

مرحله ۳: حکاکی روی چرم:

شابلون

شابلون

حکاکی روی چرم

حکاکی روی چرم

حکاکی روی چرم

ابزار حکاکی چرم

حکاکی چرمی

حکاکی روی چرم

حکاکی روی چرم

حکاکی روی چرم

حکاکی روی چرم

این مرحله، بخش سرگرم کننده ی کار است. شما باید با استفاده از یک شابلون و یک چاقوی حکاکی روی چرم (قابل تهیه از فروشگاه هنری) یک طرح دلخواه را روی درب کیف تبلت چرمی تان حکاکی کنید.

پس از حکاکی روی چرم، با استفاده از یک سمبه ی پهن، طرح را عمیق تر کنید.

مرحله ۴: پوشش داخلی برای کیف تبلت چرمی

آستر داخلی کیف تبلت چرمی

آستر داخلی کیف تبلت چرمی

آستر داخلی کیف تبلت چرمی

آستر داخلی کیف تبلت چرمی

آستر داخلی کیف تبلت چرمی

آستر داخلی کیف تبلت چرمی

آستر داخلی کیف تبلت چرمی

در این مرحله، می خواهیم یک پوشش داخلی برای کیف تبلت چرمی ماندر نظر بگیریم. ابتدا چسب مایع مخصوص چرم را با استفاده از قلم مو به سمت داخلی چرم و همچنین به یک طرف نمد بمالید و آن دو را دقیق روی یکدیگر قرار دهید. من تصمیم دارم تا هر دو سمت کیف را رنگ کنم. اگر شما قصد رنگ کردن داخل کیف را ندارید، می توانید ابتدا چرم را رنگ کنید و بعدا لایه ی داخل کیف را بچسبانید. پس از خشک شدن، پرز  های اضافه را از بین ببرید.

مرحله ۵: اضافه کردن ریزه کاری های داخلی

الگوی برش

در این مرحله، قطعات درونی کیف تبلت چرمی را که نگهدارنده ی تبلت هستند اضافه می کنیم. اگر دقت نکنید ممکن است خرابکاری به بار بیاورید. ابتدا تبلت را در قسمت مرکزی بگذارید و قطعات کوچک را در جای خود علامتگذاری کنید. سپس با استفاده از چند سوزن ته گرد کوچک، سعی کنید این قطعات چرمی را به پوشش نمد داخلی متصل کنید.

لازم به ذکر است که سوراخی که روی یکی از گوشه ها ایجاد کرده ام، برای دوربین تبلتم می باشد و الزامی نیست. بعد از اتصال گوشه های چرمی، آنها را کمی خیس کنید تا حالت بگیرند. سپس با استفاده از وسایل دوخت، آن را به چرم بدنه ی اصلی بدوزید.

مرحله ۶: دکمه را به کیف تبلت چرمی اضافه کنید.

نصب دکمه

نصب دکمه

نصب دکمه

نصب دکمه

نصب دکمه

نصب دکمه

نصب دکمه

در این مرحله باید با استفاده از یک دستگاه دکمه زن و یک دست دکمه چهارپارچه، طبق تصاویر بالا، دکمه را به چرم وصل کنید. در این مرحله زیاد توضیح نمی دهم، چون تصاویر گویا ترند.

مرحله ۷: رنگ کردن کیف تبلت چرمی

رنگ کردن کیف تبلت چرمی

رنگ کردن کیف تبلت چرمی

رنگ کردن کیف تبلت چرمی

رنگ کردن کیف تبلت چرمی

رنگ کردن کیف تبلت چرمی

رنگ کردن کیف تبلت چرمی

رنگ کردن کیف تبلت چرمی

رنگ کردن کیف تبلت چرمی

این، آخرین مرحله برای آماده کردن کیف تبلت چرمی می باشد. قبل از رنگ آمیزی، چرم را حسابی تمیز کنید. به پیشنهاد من می توانید برای اینکار از الکل استفاده کنید. حال دستکش یکبار مصرف خود را به دست کنید و با یک پنس و یک قطعه پنبه رنگ را روی سطح پخش کنید. وقتی خشک شد، می توانید آن را با استفاده از یک دستمال، اضافات رنگ را پاک کنید. بگذارید رنگ خوب جذب چرم شود.

بعد از رنگ آمیزی می توانید از واکس برای براق کردن چرم استفاده کنید.

حال کیف تبلت شما آماده است و می توانید از آن لذت ببرید. بعلاوه تا اینجا هنر حکاکی روی چرم را نیز یاد گرفته اید.

 

ترجمه آزاد از منبع انگلیسی مقاله: www.instructables.com

0

دیدگاه شما

بدون دیدگاه