از چه رنگ هایی در ترکیب با رزین میتوان استفاده کرد؟

2 سال پیش

اگر تا به حال با رزین کار کرده باشید و نمونه کارهای آن را دیده باشید میدانید که رزین یک ماده ی شفاف و بی رنگ است.
اما قابلیت ترکیب با رنگ های مختلفی را دارد 
رنگ های مخصوص رزین به چند دسته ی کلی تقسیم میشوند:

رنگ خمیری:

.اصلی ترین رنگی که در ترکیب با رزین استفاده میشود رنگ خمیری است.این رنگ حالتی مایع و غلظت بالایی دارد و به همین دلیل رنگ خمیری نامیده میشود
.این رنگ نمایی کاملا مات به رزین داده و شفافیت آن را میگیرد.
.مقدار کمی از این محصول برای رنگ دادن به رزین کافی است.
برای استفاده از این رنگ پس از مخلوط کردن رزین و هادرنر رنگ را به ترکیب اضافه کرده.به خوبی مخلوط کنید تا تمام رزین به رنگ دلخواه دربیاید.

رنگ جوهری یا ترنسپرنت:

این محصول برخلاف رنگ خمیری شفافیت رزین را حفظ میکند و میتوان با آنها رزین را به رنگ دلخواه خود دراورد.این رنگ نیز حالت مایع داشته اما نسبت به رنگ خمیری بسیار رقیق تر است و همانطور که از اسم آن مشخص است غلظتی مشابه جوهر دارد
برای استفاده از این رنگ پس از مخلوط کردن رزین و هادرنر رنگ را به ترکیب اضافه کرده.به خوبی مخلوط کنید تا تمام رزین به رنگ دلخواه دربیاید.

:رنگ پودری

این رنگ برخلاف رنگ خمیری و جوهری حالت پودری دارد.حالت نیمه مات و صدفی به رزین داده و عموما برای ساخت زیرلیوانی و سینی و …. استفاده میشود.

رنگ میکروبی:

برخلاف سه رنگ قبلی که باید انها را مستقیما به رزین اضافه کرد و رزین و رنگ را کاملا باهم مخلوط کرد تا یکدست شوند این رنگ را باید با قطره چکان به رزین اضافه کرد و حتما بعد از ژل تایم رزین رنگ را اضافه کرد تا رنگ و رزین باهم ترکیب نشوند و رنگ تنها به دلیل وزن سنگین رنگ سفید که روی تک تک رنگ ها ریخته میشود به درون رزین نفوذ کند.

رنگ جوهر الکلی:

.برخلاف باور اکثریت که تصورمیکنند جوهرالکلی و رنگ جوهری دو محصول مشابه هستند باید بدانید که اینطور نیست.موارد کاربرد این رو رنگ و همینطور حالتی که به رزین میدهند کاملا متفاوت است.کاربرد این رنگ تقریبا مشابه رنگ میکروبی است.

شاید این سوال برای خیلی ها پیش بیاید که اگر رنگ های رزین در دسترس ما نبود و  امکان تهیه ی آنها را نداشتیم از چه رنگ های دیگری برا این کار میتوانیم استفاده کنیم؟
از رنگ هایی مثل اکرلیک هم میتوان برای رنگ دادن به رزین استفاده کرد.
رنگ اکرلیک نمایی مانند رنگ خمیری به رزین داده و آن را مات میکند.
تنها تفاوتی که رنگ اکرلیک با رنگ خمیری در زمان اضافه کردن رنگ به رزین است.
در رنگ خمیری ابتدا رزین و هادرنر را با هم مخلوط میکنند و سپس رنگ به آن اضافه میشود.اما در رنگ اکرلیک ابتدا رنگ به رزین اضافه شده و به خوبی مخلوط میشود.سپس هاردنر را به انها اضافه میکنیم.
در غیراینصورت رنگ ته نشین شده و با مخلوط رزین و هاردنر ترکیب نمیشود.

0

دیدگاه شما

بدون دیدگاه