آموزش ساخت زیورآلات رزینی(پلاک رزینی) با دو روش

3 سال پیش

سلام به همه دوستان و همراهان وبلاگ هنری. امیدوارم حالتون خوب باشه ، قراره تو این جلسه با یکی از سبک های زیور آلات رزینی  که استفاده از ترانسفر ، تصویر و پارچه های رنگارنگ برای ساخت زیورآلات رزینی هست آشنا شیم. بهتون این قول رو میدم که خیلی کار راحت و لذت بخشیه و به راحتی با کمترین امکانات میشه از ترانسفر در زیورآلات رزینی خودتون استفاده کنید..

برای شروع این کار باید مواد و ابزار زیر رو تهیه کنید.

مواد و ابزار مورد نیاز

ابزار و مواد ساخت رزین شامل (رزین اپوکسی ۵۰ درصد یا کریستال سرورنیک ، همزن چوبی ، قاشق پلاستیکی ،ترازو دیجیتال با دقت دهم یا صدم گرم یا پیمانه مندرج یا سرنگ مندرج ،لوازم ایمنی کار )

 

قاب  آویز

کاغذ ترانسفر 

زنجیر

قفل و بست

خمیر فیمو

حالا که مواد و ابزارتون رو آماده کردید و کنار دستتون گذاشتید بهتره کارمون رو شروع کنیم.

 

مدل اول: استفاده از کاغذ ترانسفر برای ساخت زیور آلات رزینی ( پلاک رزینی )

گام اول:

 ساخت هرنوع زیور آلات رزینی نیازمند ساخت رزین است ، این مرحله در همه ی دست سازه های رزینی مشترک است.

گام دوم:

برای استفاده از ترانسفر دو راه وجود داره میتونیم ترانسفر رو درآب گرم قرار بدیم تا کاغذ ضخیم اون جدا بشه و بعد با یک دستمال رطوبت ترانسفر رو بگیریم .

اما چون ترانسفر حالت شفافی داره سطح زیرش نمایان میشه و جلوه بدی داره به همین دلیل از خمیر فیمو برای پوشاندن سطح قاب هم می تونیم استفاده کنیم.

یک روش دیگه هم وجو داره که ساده تر هست و اون چسباندن ترانسفر به سطح قاب با کاغذ اون هست.

گام سوم:

 بعد از گذاشتن ترانسفر بر سطح قاب با گوش پاک کن تمام سطح ترانسفر رو هوا گیری میکنیم و دور تا دور ترانسفر  رو با یه جسم نوک تیز به اطر اف قاب فیکس می کنیم.

گام چهارم:

 ریختن رزین بر سطح قاب  باید با دقت و آرامش انجام بشه و با یک جسم مثل خلال دندان و یا چوب بستنی تمام رزین به سطح قاب پخش شه به طوری که تمام  سطح قاب به یک اندازه پوشیده شه.

گام آخر:

مرحله آخر در ساخت هرنوع طرح رزینی مشترک هست قرار دادن کار زیر یک پوشش ( ظرف یا نایلون ) و در دمامی مناسب به مدت تقریبی ۲۴ ساعت برای خشک شدن هست.

برای تهیه مواد و ابزار مورد نیاز این آموزش بر روی تصاویر زیر کلیک کنید.

    

مدل دوم: استفاده از کاغذهای رنگی ، عکس ها و پارچه های رنگارنگ برای ساخت زیور آلات رزینی ( پلاک رزینی )

 

 بسیاری از مراحل ساخت این طرح با آموزش بالا مشترک هست.

گام اول:

اولین مرحله  ساخت رزین هست و درتمامی دست سازه های رزینی مشترک هست .

 
گام دوم:

 کاغذ یا پارچه طرح دار و یا عکس و تصویر را هم اندازه با سطح داخلی قاب برش میدیم، که این کار رو به صورت درست کردن شابلون دستی انجام میدیم و این شابلون رو در تمامی قاب های مشابه استفاده میکنیم.

گام سوم:

 برای فیکس کردن طرح  بر سطح قاب باید از چسب استفاده کرد( دقت کنید که علاوه بر سطح قاب دیواره های قاب رو هم آغشته به چسب کنید ) با یک قلموی کوچک یا گوش پاک کن بر سطح تصویر میکشیم تا هوای زیر تصویر خارج بشه  وتصویر  کاملا به سطح قاب بچسبه . سپس با یک جسم نوک تیز، مانند سر مداد نوکی یا خلال دندان دور تا دور تصویر را درون قاب جا میدیم.

گام چهارم :

حالا نوبت ریختن رزین بر سطح قاب است می تونیم از یک قاشق پلاستیکی برای اینکار استفاده کنیم.

به مقداری از رزین درون قاب می ریزیم که مطمئن بشیم میزان آن مناسب هست.

 گام آخر:

حالا ظرف یا نایلونی رو  به طوری که با سطح رزین در تماس نباشه روی کار قرار می دیم و ۱۲ ساعت به رزین اجازه میدیم  تا خشک شه.

چنانچه کوتاه بودن  مدت زمان خشک شدن رزین براتون اهمیت ویژه ای داره می تونید از لامپ های یو وی مخصوص این کار که علاوه بر محافظت رزین شما از گرد و غبار ( به جای نایلون ) ، گرما تولید می کنن استفاده کنید.

.

امیدوارم از ساخت زیور آلات رزینی ( پلاک ها ی رزینی ) لذت برده باشید.

اگه به دنبال آموزش طرح های متنوع تری از زیور آلات رزینی هستید می توانید در کلاس آموزش جامع زیورالات رزینی شرکت کنید.

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه