راهنمای خونه تکونی برای ایام عید

5 سال پیش

کم کم داره بوی عید تو کوچه و خیابون می پیچه و خونه تکونی ها تو راهه. بهار پشت دره ولی قبل از اون باید خونه تکونی کنین؛ یه کار سخت و گاهی طاقت فرسا. دوست داریم خونمون برق بزنه و از شر کثیفیا خلاص بشیم اما بعضی از لکه ها و چرکا دست از سرمون برنمی دارن. ما تو این بخش بهتون چندتا توصیه می کنم تا راحتتر بتونین توی خونه تکونی هاتون وسایل خونه و آشپزخونه رو تمیز کنین و بدون هیچ نگرانی، با خونه ای تمیز به استقبال بهار برین.

 • وان حموم و سرویس:

تو طول سال به خاطر آهکی بودن آب، روی سنگای سفید سرویس رسوب میشینه و اون رنگ سفید پاکیزگی رو ازشون میگیره. شما می تونین با مخلوط کردن جوش شیریمن و کرم تارتار با نسبت مساوی و چند قطره آبلیمو فومی درست کنین که به راحتی این رسوبات و از بین می بره! فقط کافیه روی سطح بمالیدش و بزارین نیم ساعت بمونه، بعد پاکش کنین.

خونه تکونی

 • شیشه خورده ها

تو گیرودار خونه تکونی ، زیاد اتفاق می افته که دستتن بخوره و لیوانی، بشقابی چیزی بشکنه. اگه موقع جمع کردن شیشه ها مراقب نباشین دستتون می بره. برای اینکار ما راه حل ساده تری داریم. یه تیکه نون تست و بردارین و روی خورده شیشه ها ففشار بدین. شیشه های شکسته توی نون فرو میرن، و اینطوری شما می تونین کوچکترین تیکه ها رو هم بدون تماس با دستتون شیشه ها رو جمع کنین.

خونه تکونی

 • پاک کردن مانیتور

می تونین از کاغذای فیلتر قهوه برای پاک کردن صفحه ی تلویزیون و مانیتور استفاده کنین.

 • فنجان های تمیز

لکه های چایی که به مرور روی فنجان ها باقی میمونن و با هیچ شوینده ای از بین نمی رن زیبایی فنجون ها را پنهون می کنن. می تونین با جوش شیرین و آب خمیری درست کنید و روی این لکه ها بمالید. بعد از چند دقیقه می بینید لکه از بین رفته.

 • تمیز کردن اتو

برای تمیز کردن اون لکه های چسبناکی که روی صفحه اتو چسبیدن و هربار که اتو می کنین می چسبن به لباسا ما یه راهکار خوب داریم. روی یه تیکه کاغذ نمک بپاشین. اتو رو روشن کنین تا گرم بشه اما نه تو حالت بخار. حالا کاغذ و اتو کنین. لکه ها از بین میرن.

 • وسیله های استیلی

برای تمیز کردن وسیله هایی از جنس استیل کافیه روی یه دستمال حوله ای روغن زیتون ریخته و وسیله رو با اون پاک کنین. بعد برای برق انداختنش از دستمال های کاغذی استفاده کنید.

 • روغن بچه و تمیز کردن وسایل کرومی

وسایل زیادی دورو بر ما هستن که از جنس کروم هستن، وسایلی مثل شیرآلات، قاشق و چنگال و حتی رینگای ماشین و خیلی چیزای دیگه. بهترین راه برای تمیز کردن این وسایل روغن بچه هست. درسته، روغن بچه به جز مرطوب کردن پوست، کاربردهای دیگه ای هم داره. مقداری از این روغن رو روی دستمال کتانی بریزین و باهاش این وسیله ها رو برق بندازین!

 • پاک کردن لکه ی رژلب

تو خونه تکونی ، خیلی از لباسهای تازه ای که فقط لکه های کوچیکی روشون نشسته رو دور میریزیم. یکی از این لکه ها، لکه رژ لبه. وقتی دارین روبوسی میکنین و یا حتی موقع تعویض لباس، این اتفاق تقریبا حداقل یه بار واسه هر حانومی اتفاق افتاده که رژلبش مالیده بشه به لباس و با شستن هم پاک نشه. تو این مواقع اگه جنس لباس طوری باشه که قابل شستشو تو لباس شویی باشه، می تونین روی لکه رو اسپری مو بزنین و بذارین ده دقیقه بمونه، بعد با دستمال یا اسفنج مرطوب پاکش کنین. لکه به راحتی پاک میشه. برای از بین بردن آثار اسپری هم کافیه فقط یه بار لباس و بشورین.

 • فویل آلومینیومی و ظروف کریستال

برای تمیز کردن تکه های باقی مانده غذای پخته شده از روی ظروف کریستال و سینی های فر، به جای استفاده از سیم ظرفشویی از تکه های فویل آلومینیومی استفاده کنید. کمی مایع ظرفشویی روی ظرف بریزید و با فویل بسابین. این کار همینطور یه راه عالی برای استفاده از تکه های فویل استفاده شده ایه که دلمون نمیاد دور بندازیم چون هنوز صاف و سالمن.

 • برق انداختن ظروف نقره

ظروف نقره با اینکه زیبایی خاصی دارن، اما وقتی دیگه براق نباشن، زیبایی شونو از دست میدن. با این روش اما به راحتی میشه اونا رو برق انداخت. مطمئنا این روش توی خونه تکونی هاتون به دردتون خواهد خورد. اول باید ظروف و وسایل نقره رو شست. بعد یه تکه فویل آلومینیومی رو ته قابلمه جا بدین و روش از محلول جوش شیرین (که حاوی ۴/۱ پیمانه پودر جوش شیرین، چند قاشق چایخوری نمک و حدود یک لیتر آب جوش می باشد) بریزین. ظروف نقره رو درون قابلمه بزارین و درشو بزارین. بعد از چند دقیقه به خاطر واکنش شیمیایی که شروع میشه، اکسیدای ظروف نقره از بین میرن و ظروف برق می افتن.

 

 • تمیز کردن بطری و گلدان کریستال

پوست تخم مرغای آبپزتون و دور نریزین! بطری های کریستال بعد از مدتی کدر می شن اما شستنشون خیلی سخته، چون دهانه ی کوچک و کلی زاویه دارن. برای تمیز کردن این ظروف، می تونین پوسته هاس تخم مرغ آبپز رو توی این بطری ها بریزین، بعد یه کم آب و یه قطره مایع ظرفشویی. حالا بطری رو تکون بدین تا پوست تخم مرغا به تموم نقاط غیرقابل دسترس بطری سرک بکشن، به تموم گوشه ها و لبه ها. با این کار بطریتون تمیز میشه و شما می تونین زور بازوتونو برای کلنجار رفتن با ظرفای شام نگه دارین!

 • اجاق گاز تمیز

توی خونه تکونی ، روی اجاق گاز یکی از کثیف ترین نقاط آشپزخونه است. هر روز پاکش می کنیم و باز هم تا آخر شب کثیف میشه. تکه های غذا، لکه های کوچیک روغن، شیری که سر رفته و کلی کثیفیه دیگه. برای اینکه بتونین راحتتر این لکه ها رو پاک کنین ما یه راه حل خوب سراغ داریم. اول سطح اجاق گاز و کاملا تمیز کنین. بعد یه لایه از واکس ماشین رو روی سطح اون بمالین و بعد پاکش کنین. لکه هایی که در آینده روی اجاق گاز میوفتن به خاطر این واکس، راحتتر پاک می شن!

 

منبع:

Surprising Cleaning New Uses

 

 

0

دیدگاه شما

بدون دیدگاه