آموزش پیراهن و ژاکت نوزاد بافتنی

3 سال پیش

با سلام. امروز میخواهیم نحوه بافت پیراهن و ژاکت نوزاد را خدمتتان آموزش دهیم.

این  پیراهن و ژاکت نوزاد بافتنی با دو میل بافته شده.

همچنین این ست به همراه کلاه، کفش و جوراب نوزاد میباشد.

لازم به ذکر است که این ست بافتنی مناسب برای نوزادان ۳ الی ۹ ماهه می باشد.

 

با ما همراه باشید.

همچنین لازم به ذکر است که اگر تجربه بالایی در بافتن دست پوش نداشتید، می توانید از فیلمهای ذیل جهت فراگیری  پیش نیاز های مربوط به آموزش این دست پوش بهره ببرید:

  1. آموزش ساده بافی با دو میل
  2. آموزش بافت پیچ با دو میل
  3. آموزش بافت رکن یا ابری
  4. آموزش بافت کشباف دوبل با دو میل
  5. آموزش کشباف دوبل با دو میل

 

مرحله اول:

پیرآهن/جلو:با نخ صورتی ۱۰۰ دانه سر انداخته و۴بار بدین ترتیب می بافیم:۵سانتی متر ساده،۱رج رو بافته ودر رج روبافی از هر ۵دانه ۱ دانه را به صورت۲تا یکی کور می کنیم.پس از ۳بار تکرار،۲سانتی متر ساده بافته  واز این به بعد مانند نقشه می بافیم.

 

برای تهیه مواد و ابزار مورد نیاز این آموزش بر روی تصاویر زیر کلیک کنید

 

قد بافت به ۲۸ سانتی متر که رسید ،  برای یقه از وسط۱۵ دانه کور کرده و در رجهای بعدی از هر دوطرف ۱۵ دانه ۱+۲+۲+۲ دانه کور می کنیم. قد بافت به ۳۲سانتی متر که رسید دانه های باقی مانده را یکباره کور می کنیم.

 

 

 

 

مرحله دوم:

پشت:۱۰۰دانه سرانداخته وقسمت دامن را مانند جلو می بافیم.از این به بعد مانند نقشه بافته، قد بافت که به ۲۰سانتی متر که رسید،برای چاک پشت دانه ها را از وسط نصف کرده و از این به بعد دوتکه می بافیم.هر تکه را ۹سانتی متر بافته،برای گودی یقه ی پشت، از هر دو کنار چاک۴+۴+۷ دانه کور کرده وقد بافت به ۳۲ سانتی متر که رسید،دانه های باقیمانده را یکباره کور می کنیم.

مرحله سوم:

چین:از رجهای روبافی قسمت دامن دانه در آورده وبا۱۰ دانه در میان طبق نقشه ی بافت چین،چین درست می کنیم. پس از اتمام نقشه(۶سانتی متر)دانه هارا کور می کنیم.

مرحله چهارم:

.ژاکت:با نخ سفید۱۶۵ دانه سر انداخته و۲بار بدین ترتیب می بافیم. ۵سانتی متر ساده،۱رج رکن بافته ودر رج رکنهر ۱۰ دانه یک بار ۱دانه را به صورت۲تا یکی کور می کنیم. پس از۲بار تکرار،چنین ادامه می دهیم:از هر دوطرف ۶دانه را برای سجاف جلو رکن بافته و بقیه دانه ها را مانند نقشه می بافیم.(روی سجاف سمت راست۳عدد جا دکمه درست می کنیم.) قد بافت به ۱۶سانتی متر که رسید،برای حلقه ی آستین دانه ها را بصورت۳۳+۵۵+۳۳ تقسیم کرده وجداگانه می بافیم.ازسمت پهلوی دانه های جلو برای حلقه ی آستین۱+۲+۳دانه کور کرده،قد بافت به۲۳ سانتی متر که رسید، برای یقه ازسمت وسط جلو۲+۲+۲+۲+۶دانه کور کرده وقد بافت به ۳۱سانتی متر که رسید،دانه های باقیمانده را یکباره کور می کنیم.دانه هایپشت را نیز بدون یقه بافته وقد بافت به ۳۱سانتی متر که رسید، یکباره کور میکنیم. چین:از رجهای رکن قسمت دامن دانه در آورده ومانند پیرآهن چین درست می کنیم.

مرحله پنجم:

یقه: سرشانه هارا به هم دوخته،از دور یقه۷۰ دانه در آورده ورکن می بافیم. از هر دوطرف هر۲رج یک بار ۱دانه کور کرده،۶سانتی متر می بافیم.

مرحله ششم:

آستین:۸۰ دانه سر انداخته،۵سانتی متر ساده،۱ رج رکن بافته ودر رج رکن هر ۱۰ دانه یک بار ۱دانه را به صورت۲تا یکی کور می کنیم. از این به بعد۵سانتی متر مانند نقشه بافته،قد بافت به ۱۰سانتی متر که رسید، برای حلقه ی آستین از هر دوطرف ۴دانه کور کرده و در هر رج رفت از هر دو طرف به کور کردن ۲دانه ادامه می دهیم تا اینکه ۲۰ دانه باقی بماند.۲۰ دانه را یکباره کور می کنیم.
 

 

 

 

مرحله هفتم:

کلاه:۱۴۵ دانه سر انداخته،۵سانتی متر ساده،۱رج رکن بافته و در رج رکن هر ۴دانه یک بار ۱دانه را به صورت۲تا یکی کور می کنیم و۱۲ دانه ی وسط را ۳تا یکی می کنیم. از این به بعد۹سانتی متر مانند نقشه بافته، برای درست کردن قسمت پایین کلاه دانه ها را بصورت ۲۵+۳۰۲۵ تقسیم می کنیم. بافت ۳۰ دانه ی وسط را ادامه داده،۲۵ دانه ی هر دو طرف را در هر رج ۱دانه کور کرده و به اتمام می رسانیم. بعد،از هر دو کنار۳۰ دانه یپشت گردن،۲۵ دانه در آورده،۴سانتی متر۲زیر، ۲ رو کشبافت بافته و کور می کنیم.

مرحله هشتم:

. چین: از رج رکن جلو دانه در آورده و طبق نقشه ی بافت چین،۷سانتی مترچین درست کرده و کور می کنیم.

 

مرحله نهم:

نقشه بافت

مرحله دهم:

کفش:با نخ صورتی۵۱ دانه سر انداخته، ۱رج رکن بافته و در رج بعدی به این ترتیب؛۲۵ رکن،۱ژته،۲۵ رکن می بافیم. در رجهای رفت بعدی از جاهایی که دانه اضافه کرده بودیم ۶ دفعه ۱ دانه اضافه می کنیم.بعد، ۳رج ساده بافته، ۱رج بصورت ۲تا یکی، ژته؛ ۳ رج ساده و ۱۰ رج بصورت ۲۰ رکن،۲۵ زیر،۲۰ رکن می بافیم. بعد از آن،۲۵ دانه ی زیر را بصورت ۳تا یکی کور کردن به ۵ دانه می رسانیم.سپس،۳ رج دانه های رکن را رکن و دانه های زیر را زیر می بافیم.بعد، ۵دانه ی زیر را کور کرده،۲۰ دانه های رکن را ۳ رج ساده،۱ رج بصورت ۲تا یکی،۱ ژوته و در آخر ۳ رج ساده بافته و کور می کنیم.

 

مرحله یازدهم:

جوراب:۵ دانه سر انداخته، رکن بافته و دانه ها را چنین مرتب می کنیم:۱رکن،۱ژته،۱رکن،۱ژته،۱رکن،۱ژته،۱رکن… در رج برگشت ژته ها را رو بافته و۸ بار این کار را تکرار می کنیم. بعد از آن، دانه ها را چنین مرتب می کنیم:۱۰ رکن،۱۸ دانه مانند نقشه،۱۰ رکن…۷رج به این ترتیب بافته، در رج بعدی، در شروع ۱ رکن، ۱ ژته و در پایان ۱ ژته، ۱ رکن می بافیم. در هر دوطرف به اضافه کردن ادامه می دهیم تا اینکه به ۸ دانه رکن برسد. ازاین به بعد روی دانه های رکن را ۲سانتی متر ساده بافته، نقشه را نیز ادامه می دهیم. بعد،۴سانتی متر ۲ زیر،۲ رو کشبافت بافته و کور می کنیم.

 

 

 

اگر به بافتنی و قلاب بافی علاقه دارید پیشنهاد میکنم تریکو بافی رو شروع کنید و از آموزش بافت سبد تریکو هنری استفاده کنید.

 

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه