آموزش بافت دست پوشهای زمستانی

3 سال پیش

با سلام خدمت شما دوستان عزیز، در این پست می خواهیم طریقهٔ بافت این دست پوش های زمستانی زیبا را به شما آموزش دهیم:

آموزش

آموزش بافت دستپوش های زمستانی

 • نکته: این آموزش برای سایز S/M توضیح داده شده و عددهایی که توی هر مرحله داخل پرانتز گذاشته شد برای سایز L /XL هست .

همچنین لازم به ذکر است که اگر تجربه بالایی در بافتن دست پوش نداشتید، می توانید از فیلمهای ذیل جهت فراگیری  پیش نیاز های مربوط به آموزش این دست پوش بهره ببرید.

 1. آموزش سر انداختن بافتنی دو میل
 2. آموزش بافت از زیر با دو میل
 3. آموزش بافت از رو با دو میل
 4. آموزش کور کردن با بافتنی دو میل
 5. آموزش بافت ژته، اضافه کردن دانه در بافتنی
 6. آموزش کم کردن دانه در بافت دو میل

وسایل مورد نیاز:

 1. کلاف ( برای سایز بزرگ دو کلاف)
 2. کاموای سبز کاهویی
 3. میل بافتنی ۴/۵ میلی متری
 4. نشانگر یا علامت گذار دانه ها
 5. نخ و سوزن

آموزش بافت دستپوشهای زمستانی

مرحله اولمعیار

۱۹ تا دونه = ۲۶ رج = ۱۰ سانتی متر بافت ساده حتما باید معیار اندازه گیری خودمان رو بررسی کنیم . استفاده از هر سایز میل بافتنی ممکنه یک معیار جدید به ما بده.

مرحله دومآموزش دست راست 

 ۴۱ (۴۵) دونه سرمیندازیم . برای قسمت بالای دستپوش یه دونه از زیر، یه دونه از رو کشباف می بافیم و این بافت رو تا حدود ۴ سانتی متر ادامه میدیم.

مرحله سوم:بافت بدنه دستپوش

رج ۱ : ۳(۴) تا دونه از رو ، ۱۳ تا دونه از زیر، ۷(۸) تا دونه از رو ، ۱ دونه از زیر ، ۱۷(۱۹) تا دونه از رو .

رج ۲ : ۱۷ تا دونه از زیر ، ۱ دونه از رو ، ۷ تا دونه از زیر ، (۸) ، ۱۳ تا دونه از رو ، ۳ تا دونه از زیر (۴) .

رج ۳ : ۳ (۴) تا دونه از رو، ۴ تا دونه رو یکی می کنیم از زیر، [ نخ را روي ميل راست می اندازیم (اضافه كردن دونه) و از زیر میبافیم ] ۵ مرتبه اینکار را انجام میدیم ، اضافه كردن دونه ، ۴ تا یکی میکنیم [ براي بافتن دونه مورد نظر نخي رو كه دور ميل مي اندازيم (كه بصورت حلقه است ) باید از پشت بافت باشد نه از جلوي بافت كه با مدل بافت ساده چندان تفاوت زيادي نمیکنه]، ۷(۸) تا دونه از رو ، ۱ دونه از زیر ، ۱۷(۱۹) تا دونه از رو .

رج ۴ : تکرار رج دوم از رج ۱-۴ تکرار میکنیم و ادامه میدیم تا به حدود ۲۲ سانتی متر از ابتدای کار برسیم ، بعد رج ۱ و ۲ رو یکبار دیگه تکرار می کنیم تا درمرحله بعد قسمت انگشت دستپوش رو ادامه بدیم .

 

برای تهیه مواد و ابزار مورد نیاز این آموزش بر روی تصاویر زیر کلیک کنید

                         

مرحله چهارمانگشت شصت راست

۳ (۴) تا دونه از رو ، ۴تا یکی می کنیم از زیر، [ نخ را روي ميل راست می اندازیم (اضافه كردن دونه) و از زیر میبافیم ] ۵ مرتبه اینکار را انجام میدیم ، اضافه كردن دونه ، ۴ تا یکی می کنیم [ براي بافتن دونه مورد نظر نخي رو كه دور ميل ميندازيم (كه بصورت حلقه است ) باید از پشت بافت باشد نه از جلوي بافت كه با مدل بافت ساده چندان تفاوت زيادي نمیکنه]، ۷ (۸)تا دونه از رو ، این جا علامت گذاری میکنیم یه دونه اضافه می کنیم به این روش که ما از نخ بين دوتا دونه يه حلقه درست مي كنیم وروي ميل چپ ميندازيم و به اين ترتيب يه دونه اضافه ميشه، یه دونه از زیر ، دوباره به روش چند خط قبل یه دونه دیگه اضافه می کنیم ، یه علامت گذار میگذاریم ،۱۷ تا ۴۳تا دونه رو از زیر میبافیم ( برای سایز بزرگ۱۹-۴۷) رج ۴ : ۱۷ تا دونه از زیر (۱۹) ، ۳ تا دونه از رو ، ۷ تا دونه از زیر ( ۸) ، ۱۳ تا دونه از رو ، ۳ تا دونه از زیر (۴) . همین الگو رو ادامه میدیم تا برسیم به محلی که اول علامت گذاری کردیم حالا یه دونه اضافه می کنیم و قبل از رسیدن به محل علامت گذاری شده دوم ۵ رج این کار رو ۵ (۶) بارتکرار می کنیم ، با دونه های اضافی داخل الگو – ۵۳ (۵۹) ، ۱۳(۱۵) تا دونه در بین دوتا محل علامت گذاری شده .

ردیف بعدی : با یک دونه اول علامت گذاری شده شروع می کنیم ، دونه رو نبافته به میل راست میندازیم و ۱۳(۱۵) تا دونه بعدی رو برای انگشت شصت نگه میداریم ، نشانگر دوم رو بر میداریم ، ۱ دونه از زیر می بافیم ، دونه اي كه بافته نشده رو روي دونه بافته شده میندازیم ، تا انتهای رج ادامه میدیم – ۳۹(۴۳) دونه . الگو رو به همین شکل حفظ می کنیم و تا ۴ سانتی متر ادامه میدیم . برای قسمت انتهایی دستپوش هم ۲ ردیف ۱ دونه از زیر ، ۱ دونه از رو به صورت کشباف می بافیم . بعد طبق الگو دونه ها رو کور می کنیم . برای انتهای شکل شصت دستپوش ، ۱۳ تا (۱۴) تا دونه رو نبافته می گیریم و روی سوزن نگه می داریم. نخ و به سمت دیگه میبریم ، و دو رج ۱ دونه از زیر ،۱ دونه از رو به صورت کشباف می بافیم ،۱ دونه در شروع هر رج اضافه میکنیم -۱۵(۱۷)دونه . در انتها دونه ها رو کور می کنیم .

مرحله پنجم: دست چپ

مثل قبلی سر میندازیم و این الگو رو ادامه میدیم :

رج ۱ : ۱۷(۱۹) تا دونه از رو ، ۱ دونه از زیر ، ۷ (۸) تا از رو ، ۱۳ تا از زیر ، ۳ (۴) تا از رو .

رج ۲ : ۳ ( ۴) تا دونه از زیر ، ۱۳ تا دونه از رو ، ۷(۸) تا دونه از زیر ، ۱ دونه از رو ، ۱۷ (۱۹) تا دونه از زیر.

رج ۳ : ۱۷ (۱۹) تا دونه از رو ، ۱ دونه از زیر ، ۷ (۸) تا دونه از رو ، ۴تا یکی می کنیم از زیر، [ نخ را روي ميل راست میندازیم (اضافه كردن دونه) و از زیر میبافیم ] ۵ مرتبه اینکار را انجام میدیم ، اضافه كردن دونه ، ۴ تا یکی میکنیم [ براي بافتن دونه مورد نظر نخي رو كه دور ميل ميندازيم (كه بصورت حلقه است ) باید از پشت بافت باشد نه از جلوي بافت كه با مدل بافت ساده چندان تفاوت زيادي نمیکنه]، ۳ (۴ ) تا دونه از رو .

رج ۴ : تکرار رج دوم . از رج ۱-۴ تکرار میکنیم و ادامه میدیم تا به حدود ۲۲ سانتی متر از ابتدای کار برسیم ، بعد رج ۱ و ۲ رو یکبار دیگه تکرار می کنیم تا توی مرحله بعد قسمت انگشت دستپوش رو ادامه بدیم .

مرحله ششم:انگشت شصت چپ

رج ۳: ۱۷(۱۹) تا دونه از رو ، علامت گذاری می کنیم ، یه دونه اضافه میکنیم به این روش که ما از نخ بين دوتا دونه يه حلقه درست مي كنين وروي ميل چپ ميندازينم و به اين ترتيب يه دونه اضافه ميشه، یه دونه از زیر ، دوباره به روش خط قبل یه دونه دیگه اضافه می کنیم ، یه علامت گذار می گذاریم، ۷ (۸ )تا دونه از رو ،۴تا یکی می کنیم از زیر، [ نخ را روي ميل راست می اندازیم (اضافه كردن دونه) و از زیر میبافیم ] ۵ مرتبه اینکار را انجام میدهیم ، اضافه كردن دونه ، ۴ تا یکی میکنیم [ براي بافتن دونه مورد نظر نخي رو كه دور ميل مي اندازيم (كه بصورت حلقه است ) باید از پشت بافت باشد نه از جلوي بافت كه با مدل بافت ساده چندان تفاوت زيادي نمیکنه]، ۳ (۴) تا دونه از رو – دونه ۴۳(۴۷) .

رج ۴: ۳ (۴) تا دونه از زیر ،۱۳ تا دونه از رو ، ۷ (۸) تا دونه از رو ، ۳ تا دونه از رو ، ۱۷ (۱۹) تا دونه از زیر . همین الگو رو ادامه میدیم تا برسیم به محلی که اول علامت گذاری کردیم حالا یه دونه اضافه می کنیم و قبل از رسیدن به محل علامت گذاری شده دوم ۵ رج این کار رو ۵ (۶) با تکرار می کنیم ، با دونه های اضافی داخل الگو – ۵۳ (۵۹) ، ۱۳(۱۵) تا دونه در بین دوتا محل علامت گذاری شده .

مرحله پایانی

در انتها قسمت انگشت شصت و درزها رو میدوزیم .

 

با بافتن این دستپوش زیبا میتونیم یه زمستون گرم و لذت بخش رو تجربه کنیم!

 

اگر به بافتنی و قلاب بافی علاقه دارید پیشنهاد میکنم تریکو بافی رو شروع کنید و از آموزش بافت سبد تریکو هنری استفاده کنید

 

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه