آموزش گلدوزی روی چرم

همانطور که می دانید چرم ها در انواع مختلفی به فروش می رسند.  هر کدام از این چرم ها کیفیت مختلفی دارند. برخی از آن ها ضخیم هستند، برخی نازک اند و برخی از آن ها شکل خود را بدون کشیدن حفظ می کنند.

معمولا سوزن، سوراخ دائمی بر روی چرم ایجاد می کند و  این سوراخ ها همانند گلدوزی بر روی پارچه کنار هم قرار نمی گیرند. معمولا زمانی که روی پارچه گلدوزی می کنید سوراخ های ایجاد شده کنار هم قرار می گیرند و ظاهر بدی به پارچه نمی دهند اما در گلدوزی بر روی چرم چنین نیست.

زمانی که طرحی را برای گلدوزی روی چرم انتخاب می کنید بهتر است طرح های سبک و خالص را انتخاب کنید. اگر  طرحی هایی را که سفت و محکم هستند را انتخاب کنید  جای سوزن ممکن است  چرم شما را کاملا خراب کند.

زمانی که می خواهید بر روی چرم گلدوزی کنید  می توانید از سوزن مخصوص چرم با اندازه ۱۲/۸۰ استفاده کنید. این نوع سوزن دارای نوک باریک تری است و به همین خاطر اندازه سوراخ ایجاد شده بر روی چرم کاهش پیدا می کند.

به هنگام گلدوزی بر روی چرم، از تثبیت کننده ای با وزن متوسط استفاده کنید. ما از  اسپری چسب موقت بین چرم و تثبیت کننده استفاده می کنیم تا مطمئن شویم این دو بخش بر روی هم باقی می مانند و  محکم هستند. تثبیت کننده cutaway در طول گلدوزی و بعد از آن چرم را در موقعیت خود ثابت نگه می دارد.

چرم را بر روی قسمت چسبنده تثبیت کننده قرار دهید.

استفاده از حلقه همیشه توصیه می شود. اینکار شما را مطمئن می سازد که بخش های مختلف طرح شما در مکان درستی قرار گرفته است. استفاده از حلقه مانع  از بلند شدن پارچه یا چرم از جای خود به هنگام گلدوزی خواهد شد. البته به خاطر داشته باشید که حلقه زدن می تواند علامت دائمی بر روی چرم ایجاد کند یا آن را خراش دهد. برای جلوگیری از ایجاد علامت یا خراش، قبل از اضافه کردن حلقه بالایی، نواری از پارچه کتانی محکم را بالای چرم قرار دهید.

قبل از اینکه بخواهید کار گلدوزی را آغاز کنید، پارچه را از مسیر کار بیرون بکشید. سپس طرح خود را گلدوزی نمایید.

از آنجایی که چرم ضخیم تر از پارچه است، اصطکاک بیشتری بین سوزن و چرم وجود خواهد داشت. می توانید کشیده شدن چرم با هر بلند شدن سوزن را به خوبی ببینید.

برای اینکه از اصطکاک زیاد جلوگیری کنید، با سرعت کمتری گلدوزی را انجام دهید.

به کمک نکاتی که در بالا به آن اشاره کردیم می توانید طرح های زیبایی روی چرم گلدوزی کنید.

 

منبع:emblibrary

0

دیدگاه شما

بدون دیدگاه