آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته

2 سال پیش
آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته
۴٫۳ (۸۵٫۵۶%) ۳۶ votes

آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته ، می‌تواند یکی از بهترین‎ها و زیباترین‎ها در نوع خود باشد. امروزه این هنر زیبا، یعنی هنر معرق با کاشی های شکسته ، محبوبیت بسیاری پیدا کرده است.
بهترین عنوانی که می‌شود به هنر موزايیک‌کاری داد، هنر معرق با موزاییک، یا معرق با کاشی است. نقش و نگارهایی که این روزه روی دیوار اتوبان‌های شهر به چشم می‏خوردند نمونه هایی از این هنر بسیار زیبا هستند که اتفاقا نزدیکی دیرینه‌ای با پیشینه هنری ما ایرانیان دارد.
دامنه استفاده از این هنر هر روزه رو به گسترش است و امروزه این هنر زیبا و با اصالت را می‌توان به خانه‌ها هم آورد. از این هنر بسیار زیبا و اصیل می‌توان بر روی دیوارهای خانه، تابلوها، قاب عکس‎ها، و … استفاده کرد.
در این آموزش سعی می‌کنیم تا نشان دهیم که برای انجام بعضی کارها و ایجاد تغییرات ساده نیازی به این نیست که حتما در آن کار یک متخصص و حرفه‎ای باشید. می‌توانید این کار را به آسانی و زیبایی انجام دهید تا به مرور زمان تبدیل به یک متخصص حرفه‌ای شوید.
در این مقاله آموزشی سعی بر این است تا آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته به صورتی کاربردی و آسان آموزش داده شود. ما در این مقاله سعی می‎کنیم تا همه چیز را قدم به قدم برایتان آموزش دهیم و با هم بتوانیم یک تابلوی زیبا، با استفاده از هنر معرق با کاشی، بسازیم.

همچنین می توانید برای افزایش مهارت و آموختن کامل و جامع این هنر به کلاس آموزش معرق کاشی(کاشی شکسته) در سایت هنری مراجعه کنید  و در این دوره ی آموزشی جذاب شرکت کنید.

آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته

 

لوازم مورد نیاز برای آموزش ساخت تابلو با معرق کاشی شکسته :

کاشی در رنگ های مورد نیاز
• چکش مخصوص معرق کاشی
انبر مخصوص معرق کاشی
• طرح مورد نظر
• تخته در اندازه مورد نظر برای تابلو
• ملات
چسب کاشی یا چسب چوب
• یک قاب چوبی در اندازه‌ی مورد نظر
• کاردک
• اسفنج

• مداد
• پاک کن (برای کشیدن طرح بر روی چوب)

.

برای تهیه ابزار و لوازم مورد نیاز این آموزش روی تصاویر زیر کلیک کنید.

    

.

 

آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته

مراحل ساخت آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته :

ابتدا باید به دنبال تهیه یک تخته مناسب برای بیس کارتان و نصب کاشی ها بر روی آن، و نیز تهیه قاب عکس مناسب برای تابلوی معرقتان باشید.
همچنین دقت داشته باشید که برای شروع اولین کار، و برای تهیه طرح مورد نظرتان می‎توانید یک طرح بسیار ساده را در نظر بگیرید. یا حتی می‎توانید خودتان یک طرح ساده را بر روی کاغذ بکشید و از آن استفاده کنید. مطمئن باشید که نتیجه به دست آمده از این هنر زیبا آنقدر چشمپیر و قشنگ هست که حتی یک طرح ساده هم می‌تواند زیبایی خیره کننده ای را بر روی دکوراسیون خانه شما بگذارد.

سپس با کمک مداد و پاک کن طرح را بر روی چوب بکشید.

مرحله اول:

در اولین مرحله از آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته باید موزاییک‌ها و کاشی‌هایتان را بشکنید و خرد کنید. با استفاده از قندشکن گاز انبری کاشی‌ها را تکه تکه کنید و به ابعاد مورد نظرتان تقسیم کنید. می توانید ابتدا با کمک چکش مخصوص این کار، کاشی ها را بشکنید و سپس با استفاده از انبر ویژه معرق کاشی یا قندشکن گاز انبری کاشی ها را به ابعاد کوچکتر تقسیم کنید.

همچنین برای رقیق کردن چسب چوب، باید آن را به نسبت يك به سه با آب مخلوط کنید.

مرحله دوم:

در مرحله دوم از کار باید طبق نقشه‎ای که دارید، طرح مورد نظرتان، شروع به نصب کاشی شکسته‎ها کنید. یعنی تکه‌های موزاییک را با استفاده از چسب چوب رقیق شده با آب، بر روی صفحه تخته مورد نظرتان بچسبانید. ابتدا مقداری از چسب چوب را بر روی قسمت مورد نظرمان می‌زنیم. سپس شروع به چسباندن خرده کاشی‎ها بر روی قسمت چسب زده می‌کنیم.
توجه کنید که حتما لبه بیرونی کاشی‌ها روی خطوط طرحتان که روی تابلو کشیده‎اید قرار داشته باشند. همچنین حتما باید هنگام چسباندن خرده کاشی‎ها، در میان آنها سه تا پنج میلیمتر فاصله باقی بگذارید. و دقت داشته باشید که کاشی‎ها نباید به هم بچسبند.

آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته

مرحله سوم:
ریختن ملات و پر کردن درزها تقریبا پایان آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته است. در این مرحله از کار و پس از آنکه تکه های کاشی شکسته را بر روی سطح تابلو چسباندید، نوبت به درزگیری فاصله های میان کاشی هاست. برای این کار باید از دوغاب یا همان ملات استفاده کنید.
دوغاب را روی صفحه بریزید و با استفاده از کاردک آن را کاملا روی سطح تابلو پخش کنید. برای اینکه تمام درزها خوب پوشانده شوند، یک بار از راست به چپ و دوباره از چپ به راست این کار را انجام دهید. می‌توانید از اسفنج هم کمک بگیرید تا مطمئن شوید که ملات همه درزهای تابلوی شما را پوشانده است.
دوغاب یا ملات به صورت آماده در بازار موجود است و می توانید آن را به صورت پودر آماده از بازار تهیه کنید. برای زیباتر شدن کارتان می توانید رنگ آبی رویال را با پودر دوغابی که تهیه کردید ترکیب کنید تا به رنگ دلخواه‌ خود برسید. سپس کمی آب به آن اضافه کنید تا به غلظت مناسب برسد. منظور از غلظت مناسب این است که غلظت دوغاب شما شبیه به علظت سس مایونز شود.
بهتر است هرگز به سراغ پودر دوغاب رنگی که در بازار موجود است نروید و برای رنگی کردن ملاتتان پودر دوغاب بی رنگ را با رنگ مورد نظر مخلوط کنید.

 

مرحله چهارم:
مرحله چهارم از آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته ، آخرین مرحله از این آموزش است. در این مرحله، پانزده تا بیست دقیقه تابلو را کنار بگذارید تا کاملا خشک شود. اکنون می‎توانید با استفاده از یک پارچه تمیز روی کارتان را خوب تمیز کنید.
حالا دیگر تابلوی زیبای شما آماده است و می‎توانید آن را قاب کشیده و بر روی دیوار خانه تان نصب کنید. شما بسته به سلیقه خودتان می‎توانید از طرح‌ها و تصاویر بسیار زیباتر و متفاوت تری برای این کار استفاده کنید و تابلوهای بسیار زیبایی برای خانه تان و یا هدیه دادن به عزیزان و دوستانتان بسازید.
همچنین با کمک این آموزش می‎توانید میز، صندلی، کمد، و بسیاری دیگر از لوازم کهنه و یا از مد افتاده ای که در انباری منزلتان دارید و یا قصد دور ریختن آنها را داشتید، بازسازی و نوسازی کنید. یا حتی قسمتی از دیوار خانه را با استفاده از این هنر زیبا کاشی کاری کنید و دکوراسیون خانه را تغییر دهید.

انجام دادن تکنیک کاشی شکسته بر روی دیوار نیاز به زیر سازی زیادی ندارد، و تنها کافیست تا سطح کارتان صاف و عاری از برجستگی یا فرورفتگی خاصی باشد.

 

آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته

 

در زیر نمونه های دیگری از این دست را برای الهام گرفتن و ایده دادن به شما دوستان و همراهان گذاشته شده است که آنها نیز همانند همین آموزش که گفته شد، با استفاده از این تکنیک بسیار ساده اما زیبا ساخته شده اند.

اگر از این آموزش لذت بردید و به این هنر علاقه مند شدید می توانید با مراجعه به سایت هنری در کلاس آموزش معرق کاشی(کاشی شکسته) شرکت کنید و این هنر زیبا را به صورت جامع و کامل یاد بگیرید.

آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته

 

آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته

 

 

 

آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته

 

دوستان و همراهان عزیز هنری این آموزش هم در اینجا به پایان رسید. ازتون به خاطر همراهی تون ممنونیم و امیدواریم این آموزش براتون مفید واقع شده باشه. منتظر آموزش های جذاب بعدی مون باشید. smilewink

 

سایت‌های  منبع:   pinterest.com   و felicityballmosaics.com

4.3 (85.56%) 36 votes
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه