آموزش ساخت عروسک انگشتی خوک با الیاف کچه دوزی

12 ماه پیش
۴٫۹ (۹۷٫۱۴%) ۷ votes

سلام هنرمندان خوش ذوق، ممنون که وبلاگ ما رو انتخاب کردید.

تو این قسمت از آموزش نمد دوزی و عروسکای نمدی  میخواهیم عروسک انگشتی با الیاف کچه دوزی درست کنیم.

کچه دوزی یك هنر نسبتا جدید و زیر شاخه ی نمد دوزی که طرفدارای خاص خودش را داره. در این هنر با فشرده سازی الیاف كچه به وسیله ی سوزن یا آب و كف صابون، الیاف رو به اشكال دلخواه در میارند و یا قطعات اون ها رو به هم متصل می كنند.  این هنر در زمان های گذشته بیشتر در شهرهایی که به پشم و الیاف طبیعی نمد دسترسی راحت تری دارند، به چشم می خورد. اما امروزه با در دسترس بودن ابزارهای هنری متنوع، شاهد رشد این هنر زیبا در سایر شهرها هم می باشیم. این هنر نیاز به صبر و علاقه زیادی دارد. از این هنر معمولا در ساخت عروسك و تزیین لباس یا كیف كاربرد داره. در پایان با یک اثر خارق العاده شما رو هیجان زده می کند.

مرحله های آموزش ساخت عروسک انگشتی با الیاف کچه دوزی

مواد و ابزار اولیه لازم :

الیاف طبیعی کچه دوزی

 فرچه کچه دوزی

 سوزن کچه دوزی

مرحله اول:

دور دسته قاشق چوبی مقداری الیاف کچه دوزی می پیچیم. داخل مخلوط آب و صابون می کنیم. بین دو دست قرار می دیم و می غلتانیم و با دست به الیاف فرم می دیم.

دور دسته قاشق چوبی مقداری الیاف کچه دوزی پیچیده و داخل مخلوط آب و صابون می کنیم، بین دودست قرار داده و غلتانده و با دست به الیاف فرم دهید

مرحله دوم:

فرم شکل گرفته، رو از دسته قاشق جدا می کنیم . به جای اون یک تکه فوم می ذاریم. استوانه رو به سه قسمت فرضی تقسیم می کنیم.

خط فرضی یک سوم رو سوزن زنی می کنیم تا قسمت گردن شکل بگیرد، سپس کل فرم بدست آمده رو با الیاف صورتی و با استفاده از سوزن زنی می پوشانیم.

مرحله سوم:

مقداری از الیاف صورتی رو بر می داریم مانند شکل پیچانده و با سوزن زدن فرم صفحه ای بینی اون رو ثابت می کنیم.

مقداری از الیاف صورتی را برداشته مانند شکل پیچانده و با سوزن زدن فرم صفحه ای بینی آن را ثابت کنید

مرحله چهارم:

بینی رو در جای مد نظر قرار می دیم . سوزن زنی می کنیم تا محکم بشه.  برای اطمینان بیشتر از محکم شدن مقدار الیاف به اطراف اون اضافه می کنیم.

بینی را در جای مد نظر قرار داده و سوزن زنی کنید تا محکم شود و برای اطمینان بیشتر از محکم شدن مقدار الیاف به اطراف آن اضافه کنید.

برای تهیه مواد و ابزار مورد نیاز این آموزش بر روی تصاویر زیر کلیک کنید

        

مرحله پنجم:

درست مانند نحوه درست کردن بینی دو تا گوش می سازیم و الیاف اضافه انتهای اون ها رو جدا نمی کنیم تا برای ثابت کردن گوش ها بر بدن از اون ها استفاده کنیم.

درست مانند نحوه درست کردن بینی دو گوش ساخته و الیاف اضافه انتهای آن ها را جدا نکنید تا برای ثابت کردن گوش ها بر بدن از آن ها بهره بگیرید

مرحله ششم:

مقداری الیاف سفید برای پایه سطح چشم بر روی سر و جای قرار گیری چشم ها گذاشته . به اندازه ای که می خواهیم ابعاد چشم ها به شکل دایره باشد. سوزن زنی می کنیم تا دیگر الیاف صورتی دیده نشوند.

مقداری الیاف سفید برای پایه سطح چشم بر روی سر و جای قرار گیری چشم ها گذاشته و به اندازه ای که می خواهید ابعاد چشم ها به شکل دایره باشد سوزن زنی می کنید تا دیگر الیاف صورتی دیده نشوند.

مرحله هفتم:

بیرون خط چشم و مردمک چشم رو مانند تصویر با الیاف تیره رنگ با استفاده از سوزن شکل می دیم.

بیرون خط چشم و مردمک چشم را مانند تصویر با الیاف تیره رنگ با استفاده از سوزن شکل دهید

مرحله هشتم:

برای بینی هم دو تکه کوچک از الیاف تیره رنگ برای چشم ها بر می داریم . مانند تصویر بر روی بینی با سوزن زدن محکم  می کنیم .

و برای بینی هم دو تکه کوچک از الیاف تیره رنگ استفاده شده برای چشم ها برداشته و مانند تصویر بر روی بینی با سوزن زدن محکممی کنید تو این آموزش نمد دوزی فقط یک مدل از عروسک های انگشتی آموزش داده شده ولی برای ساختن سایر انگشتی ها از همین روش با جزئیات متفاوت استفاده کنید .

مرحله نهم: تو این آموزش عروسک های نمدی فقط یک مدل از عروسک های انگشتی آموزش داده شده ولی برای ساختن سایر انگشتی ها از همین روش با جزئیات متفات استفاده می کنیم .با این عروسک های انگشتی میتونید ساعت ها بچه ها رو سرگرم کنید .

برای دیدن طرح های بیشتری از نمد دوزی به همراه الگو های نمدی و یا کچه دوزی میتوانید روي تصوير زير كليك كنيد.
 
4.9 (97.14%) 7 votes
0

دیدگاه شما

بدون دیدگاه