ساخت ظروف برای هفت سین

1 سال پیش
Rate this post

با نزدیک شدن عید، یکی از دغدغه های ما تزئین سفره ی هفت سین است. ایجاد تنوع در هفت سین و داشتن هفت سین زیباتر بی اختیار اهمیت خاصی پیدا می کند. قراردادن ظروف دست ساز با انواع وسایل از چوب گرفته تا خاک رس و ظروف سفالی برای تزیین هفت سین این روزها بسیار به چشم می خورد. اما امروز ما می خواهیم تنوعی ایجاد کرده و ظروف خود را با کاغذهای باطله بسازیم تا بتوانیم از دیگران متفاوت باشیم.

 

 

مواد و لوازم مورد نیاز برای این ظروف…

روزنامه

مقوای ضخیم

چسب چوب

کیسه پلاستیکی

توپ پلاستیکی سوزنی

مداد و پرگار

قیچی

خط کش

کاتر

چسب حرارتی

قلمو و رنگ

سنباده

پودر سرامیک

شاخه های خشک شده

روغن برق چوب

چمن و گل های مصنوعی

پرندگان مصنوعی

بطری نوشابه ی سبزرنگ

سشوار

خب برای شروع، توپ پلاستیکی سوزنی خود را درون کیسه گذاشته و سرش را با چسب بچسبانید. مطمئن شوید قسمت سوزنی آن به سمت دسته ی کیسه باشد.

روزنامه را به تکه های کوچک خرد کنید. لازم نیست خیلی خرد شوند، به اندازه ی مربع های سه چهار سانتی متری مناسب است. چسب چوب را در ظرفی با آب رقیق کرده و با کمک قلمو تکه های روزنامه را روی کیسه و توپ بچسبانید. قسمت انتهایی که منتها به سوراخ سوزنی توپ است را به فاصله ی  پنج الی ده سانتی متر خالی بگذارید. اجازه دهید چسب خشک شود و سپس دوباره این کار را انجام دهید. سعی کنید حداقل هشت یا نه لایه روزنامه بچسبانید. هر چه بیشتر باشد ظرف شما محکم تر می شود.

 

پس از آنکه چسب چوب خشک شد؛ از قسمت پوشانده نشده، کیسه را کنار زده و به کمک سوزن، کمی از باد توپ را خالی می کنیم. به این روش توپ و پلاستیک به راحتی از داخل پوسته بیرون می آیند. حالا با کمک خودکار روی پوسته طرح بکشبد، جوری که لبه ی تخم مرغ شکسته را یادآور شود. به کمک کاتر و قیچی، این طرح را برش بزنید.

 

پودر سرامیک و چسب چوب را در ظرفی به همراه آب مخلوط کنید تا چسبی یکدست به دست آید. با کمک قلمو این چسب را در چند لایه برروی پوسته بزنید تا پوسته کاملا سفید شود. پوسته را به کناری قرار دهید تا کاملا خشک شود. می توانید هر رنگ و هر شکلی که دوست دارید این ظرفها را تزیین کنید. مثلا می توانید از رنگ های اکرلیک برای براق کردن آن ها و ست کردنشان با سفره ی هفت سین خود استفاده کنید و یا برای آن ها روپوشی از رنگ های رنگین کمان را انتخاب کنید یا حتی می توانید آن ها را مطابق با سلیقه ی خود به هر شکلی نقاشی کنید. انتخاب با شماست.

 

به کمک پرگار دو عدد دایره ی بزرگ به عرض پانزده سانتی متر را بر روی مقوا بکشید و برش بزنید. نواری به ضخامت سه سانتی متر هم برش بزنید. باقی مقوا را کنار بگذارید و روی یکی از دایره ها به مرکزیت همین دایره، دایره ی دیگری به شعاع پنج سانتی متر بکشید و برش بزنید، جوری که در آخر حلقه ای با شعاع ده ساتی متر در اختیار داشته باشید.

به کمک چسب حرارتی دو صفحه ی گرد و نوار را به هم بچسبانید، طوریکه استوانه ای به ارتفاع سه سانتی متر به دست آید. با رنگ سبز، صفحه ی رویی را که سوراخ است، کاملا رنگ کنید. نوار اطراف را نیز قهوه ای رنگ کنید. اجازه دهید خشک شود.

پس از خشک شدن رنگها، شاخه ها را به طول سه سانتی متر ببرید و آنها را دورتادور استوانه به کمک چسب حرارتی بچسبانید. پس از اینکه تمام صفحه پر شد، با کمک قلمو براق کننده ی چوب را روی شاخه ها بمالید و اجازه دهید خشک شود.

پوسته که حالا خشک شده است را برداشته و سطحش را سنباده بکشید تا صاف شود. حالا با رنگ سفید درون و بیرون پوسته را رنگ بزنید. پس از اینکه پوسته خشک شد، دورتادور سوراخ صفحه ی بالایی را چسب حرارتی زده و پوسته را به آن بچسبانید.

علف های مصنوعی و گل ها را روی صفحه بچسبانید. روی بطری پلاستیکی با ماژیک طرح برگ های دراز را روی آن بکشید. به کمک کاتر و قیچی این طرح ها را ببرید.

یکی از برگ ها را برداشته و دور انگشتتان بپیچانید. سشوار را روشن کرده و برگ را حرارت دهید تا حالت بگیرد. پس از اینکه هر چهارتا را حالت دادید، این برگها را هم همراه گلها به روی صفحه بچسبانید.

می توانید درون این پوسته ی تخم مرغی را با سنجد، سکه و … پر کرده و بر سر سفره ی هفت سین خود قرار دهید یا مانند ما، پرندگاه مصنوعی را به کمک چسب به درون پوسته چسبانده و لانه ی پرنده بسازید.

Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه