آموزش ساخت انار برای تزیین شب یلدا

2 سال پیش
تزیین شب یلدا
۴٫۵ (۹۰٫۹۷%) ۳۱ votes

ساخت تزیین شب یلدا و یا ساختن کاردستی شب یلدا، هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان، ایده‌ای جالب و جذاب است. در این روزها که پاییز در حال تمام شدن است و یلدا نزدیک و نزدیکتر می‎شود، بیشتر والدین و همچنین مربیان مهدهای کودک اقدام به ساخت انواع کاردستی و یا کادو برای این مناسبت و این روزها می‎نمایند.
در ابتدا کمی به وجه تسمیه، تاریخچه و مفهوم واژه یلدا می‌پردازیم. «یلدا» یک واژه سریانی است که به معنای «زایش» و «تولد» می‌یاشد. ابوریحان بیرونی از این جشن با نام «میلاد اکبر» نام برده و منظور از آن را «میلاد خورشید» دانسته‌است.
چله و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است. مردم روزگاران دور و در زمانهای گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد؛ با سپری شدن فصل‌ها متوجه تغییراتی در برخی از روزها و شبهای سال شدند.
کوتاهی و بلندی برخی از روزها در فصول متفاوت سال، و یا کوتاهی و بلندی برخی از شبها در فصولی دیگر، از جمله مواردی بود که توجه انسان‌های روزگار کهن را به خود جلب کرد. مردم دوران باستان و از جمله اقوام آریایی، (هند و ایرانی – هند و اروپایی،) دریافتند که کوتاه‌ترینِ روزهای سال، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است. و پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاهتر می‌شوند، از همین رو آنرا شب زایش خورشید (مهر) نامیدند.
در فرهنگ‌های مختلف، جشن‎ها و مناسبتهای متعددی را در این شب‌ها و روزها برگزار می‎کنند. یلدای ما ایرانیان یکی از اصیل‎ترین و قدیمی‏ترین‎های این گونه جشن‎هاست.
در سالهای اخیر تلاش بر این است که این جشن شب یلدا، این میراث فرهنگی باستانی، هرچه زیباتر و خاطره‎انگیزتر برگزار شود. برای میهمانی این شب، ساخت و تهیه کاردستی‎ها، گیفت‏ها، میز شام و پذیرایی، و تزیینات با تم یلدا از اهمیت ویژه‎ای برخوردارند.
شما هم می‌توانید با کمی خلاقیت و ابتکار انواع و اشکال مختلفی از کاردستی‌های شب یلدا را درزیباترین شکل ممکن بسازید و برای مهمانی شب یلدایتان آماده کنید. بهترین شیوه برای ایده گرفتن، الگوبرداری کردن از آجیل ها و میوه‎های شب یلدا است. برای تهیه الگوهای مورد نیاز این کار می‌توانید نمونه آنها را بر روی کاغذ و یا یک تکه مقوا بکشید و برای خودتان الگویی تهیه کنید.
در این مطلب آموزشی قصد داریم تا با هم یک آموزش کاربردی و چند مناسبتی را کار کنیم. برای آموزش ساخت کادوی شب یلدا برای کودکان، آموزش ساخت انار تزیینی با کاغذ کشی را خواهیم آموخت.
این آموزش علاوه بر اینکه برای زیباتر کردن تزیینات مهمانی شب یلدای شما می‎تواند مورد استفاده قرار گیرد، برای مهمانی‎ها و تزیینات کریسمس و جشن سال نو میلادی نیز قابل استفاده است.

برای مشاهده سایر آموزش های کاردستی و گیفت شب یلدا به آموزش کاردستی شب یلدا مراجعه کنید

تزیین شب یلدا

 

تزیین شب یلدا

 

 

تزیین شب یلدا


لوازم مورد نیاز برای ساخت انار تزیین شب یلدا :

• کاغذ کرپ یا کاغذ کشی در رنگ‌های قرمز و سبز
چسب حرارتی
فوم
روبان اورگانزا طلایی
قیچی
سوزن ته گرد با دانه یا مرواریدهای طلایی رنگ
• خودکار یا ماژیک
سمباده (دلخواه)

 

 

 

 

 

تزیین شب یلدا

 

مراحل ساخت انار تزیین شب یلدا :
برای ساخت این تزیینات ساده و زیبای مهمانی شب یلدا، نیازی به لوازم اولیه چندانی نیست.
مرحله اول:

در اولین مرحله و برای شروع کار، ابتدا یک تکه فوم یا چوب پنبه را برداشته و به شکل پنج ضلعی و به شکل گردی تقریبی انار برش بزنید و دربیاورید. با سنباده نیز می‎توانید سطح کارتان را صاف‌تر و منظم‌تر کنید.

تزیین شب یلدا

مرحله دوم:
در مرحله دوم از کار ساخت انار تزیین شب یلدا ، با استفاده از یک تکه کاغذ ساده و یا مقوا یک الگوی مستطیل شکل برای خود درست کنید و کاغذ کشی را بر روی آن بگذارید و برش بزنید.

تزیین شب یلدا

مرحله سوم:
در این مرحله از کار، قسمت وسط کاغذ کشی را با دست کمی بکشید و باز کنید. سپس فوم را در وسط آن قرار داده و کاغذ را به دور آن بپیچید.

تزیین شب یلدا

مرحله چهارم:
در مرحله چهارم از ساخت انار تزیین شب یلدا ، یکی از قسمتهای انتهایی کاغذ کشی را خوب جمع کنید و ببندید. قسمتهای اضافی کاغذ را با استفاده از قیچی برش بزنید و ببرید، سپس با کمک چسب حرارتی قسمت انتهای کار را خوب جمع کنید و بچسبانید.

تزیین شب یلدا

مرحله پنجم:
در مرحله پنجم از کار آماده سازی انار برای تزیین شب یلدا ، همانند مرحله پیشین، اینبار سمت دیگر کاغذ کشی را جمع می کنیم و پس از بریدن قسمت اضافه‎ کاغذ، با چسب حرارتی خوب می‌چسبانیم.

تزیین شب یلدا

مرحله ششم:
در این مرحله از کار، با استفاده از قسمت‎ اضافه‌ای از کاغذ کشی که قبلا برش زده بودیم برای قسمت پایینی انار سنبله یا تاج انار درست می کنیم و با کمک چسب حرارتی آن را به انارمان می چسبانیم.

 

تزیین شب یلدا

مرحله هفتم:
در مرحله هفتم از کار ساخت انار برای تزیین شب یلدا ، با استفاده از یک خودکار  یا ماژیک (با ماژیک نتیجه بسیار بهتر و زیباتری به دست خواهید آورد.) قسمت درونی و نیز لبه‌های بیرونی سنبله یا تاج انار را رنگ می‌کنیم.

 

تزیین شب یلدا

مرحله هشتم:
در مرحله هشتم از کار، سوزن ته گردهایی را که مروارید طلایی رنگ در انتهای آن است، در قسمت وسط و مرکز سنبله انار فرو می کنیم.

 

تزیین شب یلدا

مرحله نهم:
در این مرحله از کار با استفاده از ربان طلایی رنگ یک حلقه یا بند درست کنید و انتهای آن را گره بزنید. به وسیله چسب حرارتی، قسمت گره را به قسمت بالایی انار بچسبانید.

 

تزیین شب یلدا

 

مرحله دهم:
در این مرحله از کار، یعنی مرحله دهم از کار ساخت انار تزیین شب یلدا، با استفاده از کاغذ کشی سبز رنگ؛ برگ‎های کوچکی را برش زده و آماده می‎کنیم. سپس به وسیله چسب حرارتی آنها را به قسمت بالایی انار و اطراف گره روبان طلایی رنگمان می‎چسبانیم.

تزیین شب یلدا

 

مرحله یازدهم:

در این مرحله، یعنی آخرین مرحله از کار ساخت انار تزیین شب یلدا ، به وسیله ماژیک خطوط و رگه هایی را بر روی برگها می‎کشیم تا زیباتر شود.

 

 

 

تزیین شب یلدا

حالا دیگر انار تزیین شب یلدا و یا درخت کریسمس ما آماده است. می‌توانید تعداد زیادی از این انارهای زیبا را درست کنید و درون یک سبد حصیری و یا یک ظرف زیبا بریزید و بر روی میز پذیرایی و تزیین شب یلدا قرار دهید.
همچنین به جای کاغذ کرپ و یا کاغذ کشی ، بنا به سلیقه خودتان، می‎توانید از پارچه مخمل در رنگ‌های قرمز و سبز، استفاده کنید. که در این صورت برای زیباتر شدن لبه پارچه مخمل و برگها، به هویه نیز احتیاج پیدا خواهید کرد. اما یقینا در پایان تزیین زیباتری خواهید داشت.
از این انار تزیینی زیبا برای تزیین درخت کریسمس و میهمانی کریسمس و سال نو میلادی نیز می توانید استفاده کنید.

 

 

 

امیدوارم این آموزش برایتان مفید و کاربردی بوده باشد و با استفاده از این آموزش ساده، اما بسیار زیبا بتوانید تزیین شب یلدا را متفاوت‎تر و زیباتر بسازید.
اگر تصمیم دارید برای ساخت کاردستی‎ها، گیفت‎ها و تزیین شب یلدا دست به کار شوید، می‌توانید از قسمت آموزش گیفت‎های مناسبتی و کاردستی شب یلدا در وبسایت هنری استفاده کنید.

آموزش گلدوزی رو میزی طرح هندوانه

آموزش گردنبند دست ساز طرح هندوانه

آموزش شماه دوزی روی کفش با طرح هندوانه

 

 

سایت منبع: liagriffith.com

 

 

 

 

4.5 (90.97%) 31 votes
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه