ساخت کتاب نمدی بدون دوخت

1 سال پیش
کتاب نمدی
۴٫۸ (۹۶%) ۵ votes

ساخت کتاب نمدی بدون دوخت یک آموزش بسیار ساده و آسان است و اگر به نمددوزی و کار با نمد علاقمندید با این آموزش که برایتان در نظر گرفته ایم می توانید یک کتاب نمدی بسیار ساده و زیبا را حتی بدون نیاز به دوختن، بسازید. هنر نمد دوزی یک هنر ساده و زیباست که در عین سادگی هنری بسیار کاربردی نیز هست. و علاقمندان بسیاری را از هر گروه و رده سنی دارا می باشد.
از جمله استفاده های این هنر زیبا ساخت کاردستی و اسباب بازیهای نمدی است که بسیار مورد توجه کودکان می باشد. عروسکهای زیبای نمدی، همچنین کتابهای زیبا، رنگارنگ و متنوع نمدی گزینه خوبی برای سرگرم کردن و خوشحال کردن فرزندان دلبندمان هستند. و زمانیکه خودمان با عشق، علاقه و به صورت هدفمند وسایل سرگرمی و آموزشی را برای فرزندمان آماده می کنیم ارزش این کار صد چندان بیشتر می شود.
دوخت و ساخت کتاب نمدی یکی از این گونه سرگرمی های آموزشی هدفمند است. چرا که می توانیم با استفاده از هنر زیبا و در عین حال آسان نمد دوزی برای ساخت کتاب آموزشی مونتسوری، آموزش و تقویت مهارت های ظریف به فرزندمان استفاده کنیم. این کتابها اغلب برای گروه سنی دو تا پنج سال مناسب هستند. اما با کمی تغییرات در آنها می توان این نوع کتابها را برای کودکان بزرگتر نیز ساخت. به کودکان دوست و یا فامیل هدیه ای زیبا و آموزشی داد.
شما در واقع با استفاده از این آموزش می توانید برای فرزند دلبندتان کتابی اختصاصی و مختص به خودش را بسازید. آنطور که او دوست دارد و با اشکال، وسایل و رنگهایی که او می پسندد.

 

کتاب نمدی

 

لوازم مورد نیاز برای کتاب نمدی :
• خط کش یا یک وسیله صاف برای اندازه گیری و خط کشی
مداد یا مارکر
پارچه نمدی در رنگهای دلخواه
قیچی
چسب حرارتی

 

مراحل ساخت کتاب نمدی:
ابتدا باید تصمیم بگیرید که می خواهید کتاب نمدی شما چند صفحه داشته باشد. سپس متناسب با تعداد صفحاتتان پارچه و بقیه لوازم مورد نیاز را تهیه نمایید.
مرحله اول:
در مرحله اول از کار، باید اندازه ای که مد نظرتان هست را بر روی پارچه نمدی پیاده کنید. اندازه گیری صفحات را بر اساس یک سایز کتاب که در نظر دارید کتابتان شبیه به آن اندازه باشد انجام دهید و بر روی پارچه نمدی خط بکشید و علامت بزنید.

کتاب نمدی

 

مرحله دوم:
در مرحله دوم از دوخت کتاب نمدی، باید قسمت های علامت گذاری شده را برش بزنید و علاوه بر این صفحات ، باید برای کتاب نمدی‌تان یک جلد نیز برش بزنید و آماده کنید.

کتاب نمدی

 

مرحله سوم:
در مرحله سوم، و به منظور آماده ساختن جلد برای کتاب نمدی تان، دو صفحه از ورقه هایی را که در مرحله پیش برش زده بودید را باز کنید، مابین آنها یک خط کش نیز بگذارید. به این ترتیب که خط کش در وسط قرار بگیرد و هر کدام از صفحات در سمت راست و چپ این خط کش باشند. حال این اندازه را علامت گذاشته و سپس برش می زنیم.
به این ترتیب جلد کتاب نمدی ما نیز برش خورده و آماده است.

مرحله چهارم:
حال باید چسب حرارتی را گرم کنیم و ورقه ها و تکه های کتاب نمدی مان را با کمک چسب گرم بچسبانیم و سر هم کنیم.دولایه از پارچه را روی هم قرار دهید. لبه پارچه بالایی را کمی تا بزنید. به آرامی چسب را روی پارچه نمدی زیرین بمالید و تای پارچه بالایی را باز کرده، روی آن لایه که چسب زده بودید بگذارید وبچسبانید. خوب فشار دهید و کمی فرصت دهید تا چسب خوب سرد شود و خودش را بگیرد.

 

کتاب نمدی

مرحله پنجم:
در این مرحله صفحات بعدی را نیز به همین ترتیب روی هم بگذارید و بچسبانید. همین کار را تا انتها انجام دهید. تا جایی که تمام ورقه های نمدی کتابتان کامل شود و همه را به همین ترتیب چسبانده باشید.

مرحله ششم:
در این مرحله از کار، پارچه نمدی را که برای جلد آماده کرده بودید را بیاورید و چسب بزنید. چسب را به صورت زیگزاگ در تمام قسمتهای میانی کتاب، یعنی همان قسمت شیرازه ی کتاب، بزنید و بمالید.

کتاب نمدی

مرحله هفتم:
در مرحله هفتم از ساخت کتاب نمدی برای کودک، همانطور که در تصویر زیر می بینید، قسمت شیرازه ی کتاب را با دست فشار می دهیم تا چسب به پارچه نمدی ما بچسبد. سپس کتاب را باز کنید و یک لایه خطی دیگری از چسب را به صفحه اول کتاب، دقیقا در قسمت شیرازه کتاب، اضافه کنید، تا دقیقا مثل بقیه صفحات کتاب به درستی به هم بچسبند.

کتاب نمدی

مرحله هشتم:
در این مرحله باید برای کتاب یک تکه پارچه نسبتا کوچک و باریک را که از قبل آماده کرده بودیم، (برای زیباتر شدن کار) به عنوان بند و بست کتاب، همانند تصویر زیرین به قسمت پشت کتاب بجسبانیم.

کتاب نمدی

کتاب نمدی

مرحله نهم:
در این مرحله، که تقریبا آخرین مرحله از کار ساخت کتاب نمدی برای کودک دلبند ما است، باید تصاویر و اشکالی را که می خواهیم بر روی کتاب کودک دلبندمان باشد را بر روی این کتاب خالی بچسبانیم.
ما در مراحل پیشین یک کتاب نمدی پایه و بیسیک را آماده نمودیم. حال در این مرحله با هر رنگ، شکل، و تنوعی که بخواهیم می توانیم آن را آماده کنیم. می توانیم انواع گلها در رنگهای مختلف را کشیده، برش زده، و بر روی کتاب بچسبانیم. یا می توانیم اعداد و حروف الفبا را با همان روش‌ها آماده کرده و بر روی این کتاب خالی بچسبانیم. بسته به سلیقه و یا نحوه آموزشهایی که می خواهیم با این کتاب به فرزندمان بدهیم اشکال متنوعی را آماده کنیم.
از شکل کف دست، پا و انگشتان گرفته، تا چشم، گوش، دهان، بینی و غیره همه می توانند تصاویری از کتاب نمدی کودک ما برای آموزشی هدفمند و زیبا باشند.

کتاب نمدی

 

 

در زیر نمونه هایی از تصاویری را که می توانید برای کتاب کودکتان آماده کنید، برای ایده دادن آورده شده است. البته شما بسته به سلیقه خودتان می توانید از تصاویر، اشکال و رنکهای متنوع تری برای این کتاب رنگارنگ استفاده کنید.

کتاب نمدی

می توانید با این آموزش و ایده های متفاوت کتابهای نمدی متفاوتی برای کودکتان بسازید یا به بچه های دوستان و اقوام هدیه دهید.

 

کتاب نمدی

این کتابها می توانند عیدی بسیار زیبا و متفاوتی برای بچه های دوستان و اقوام، بویژه کودکان نوپای آنها باشد.

 

کتاب نمدی

رنگارنگ بودن و تنوع اشکال در این کتابها از مهمترین دلایل زیبایی و جذابیت آنها برای کودکان است.

کتاب نمدی

کتاب نمدی

کتاب نمدی

 

 

کتاب نمدی

 

کتاب نمدی

 

کتاب نمدی

 

کتاب نمدی

 

کتاب نمدی

امیدوارم از این آموزش و ایده های رنگی آن بهره برده باشید و بتوانید برای کودک دلبندتان کتابهایی زیبا، آموزنده و هدفمند بسازید.

کتاب نمدی

• اگر به ساخت کاردستی نمدی و تزیینات نمدی ، و کلا به نمد دوزی علاقمندید، می توانید از کلاس آموزش نمددوزی در سایت هنری استفاده کنید و انواع کاردستی ها و تزیینات زیبای نمدی را با استفاده از انواع کلاسهای مجازی و آموزشهای رایگان سایت هنری، خودتان به تنهایی در خانه بسازید.

اگر به دنبال آموزش های بیشتر در مورد عروسک نمدی با الگو هستید می توانید به صفحه آموزش عروسک نمدی بالرین و صفحه آموزش عروسک نمدی سرآشپز مراجعه کنید.

سایت منبع: powerfulmothering.com

 

 

 

 

4.8 (96%) 5 votes
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه