آموزش دکوپاژ

2 سال پیش
دکوپاژ صندلی
Rate this post

 

در ابتدا باید تعریف کرد دکوپاژ چیست؟ دکوپاژ هنری است بسیار زیبا، که با کمک آن وسایل کهنه و قدیمی خانه، و یا وسایل دور ریزی مانند قوطی رب، شیشه مربا و … را می توان بازیابی کرد و تبدیل به وسایلی کاربردی و زیبا نمود. و یا بر روی ظروف و اشیای مختلف طرح‌های شگفت انگیز خلق کرد. تکنیکی است که به وسیله‌ی مالیدن چسب بر روی یک سطح، و سپس پوشاندن آن با کاغذ، دستمال کاغذی، پارچه، و یا هر چیز نازک و ظریف، و سپس مجددا مالیدن چسب بر روی سطح کار اجرا می‌شود.
هنر دکوپاژ (Decoupage) یکی از تکنیک‌های بسیار ساده برای نو کردن، تازه کردن و زیباتر کردن وسایل قدیمی منزل شماست. شما با دکوپاژ به راحتی میتوانید به وسایل کهنه‌تان جلوه‌های بسیار زیبایی ببخشید. شما با کمک این روش تزیینی می توانید با استفاده از عکس، کاغذ کادو یا دستمال سفره، طرحی جدید اجرا کنید و وسایلی را که از کاربری خارج شده اند، بازیابی کنید.
کتابها و مجلات قدیمی، کاغذها و روزنامه‌های باطله، پارچه های اضافی و زائد، و غیره، همگی می توانند برای دکوپاژ روی وسایل کهنه‌ای دیگر از قبیل صندلی یا میز قدیمی منزلتان، کمد و دراورهای قدیمی و از مد افتاده شده ی شما در منزل، شیشه های شیر یا آبلیمو، قوطی چای، و … استفاده شوند. حتی می‌توانید چوب رختی ها، مگنت‎ها، شمع‌ها و … را نیز دکوپاژ کنید و رنگ و رویی تازه به لوازم و وسایلتان بدهید.
اگر به سبک وینتج علاقمند هستید و یا به طرحهای انگلیش هوم علاقه دارید، پس هنر دکوپاژ برای شما از بهترین گزینه‌هاست. دکوپاز هنری است که این توانایی را دارد تا به هر وسیله‌ای حس و حالی تازه و رویایی ببخشد.
از این هنر می توانید بر روی صندلی های چوبی کانتر یا اپن آشپزخانه استفاده کنید و دکوراسیون داخلی خانه را تغییر دهید. برای این منظور بهتر است که از وسایل دور ریختنی و کهنه برای دکوپاژ استفاده کنید تا هم هزینه زیادی صرف این کار نکرده باشید و هم از وسایل دور ریختنی قابل استفاده، به درستی استفاده مجددد کرده باشید.
در این مقاله، دکوپاژ روی چوب آموزش داده می‌شود. برای نمونه دکوپاژ روی صندلی و چگونگی نوسازی یک صندلی قدیمی درنظر گرفته شده است.

وسایل مورد نیاز برای دکوپاژ روی صندلی:
۱٫ چسب دکوپاژ
۲٫ قلمو
۳٫ دستمال کاغذی طرحدار یا کاغذ ترانسفر
۴٫ رنگ اکریلیک سفید
۵٫ صندلی قدیمی
۶٫ وارنیش یا تثبیت کننده

 

آموزش دکوپاژ

مرحله اول:
ابتدا صندلی‌های قدیمی‌تان را شسته و خوب تمیز کنید. سپس آنها را در جایی که زیر آفتاب قرار بگیرند به کناری بگذارید تا کاملا خوب خشک شوند.

 

آموزش دکوپاژ

 

مرحله دوم:
پس از خشک شدن صندلی، ابتدا دو مرحله با رنگ سفید اکریلیک تمام سطح صندلی را خوب رنگ‌آمیزی کنید. البته بسته به سطح صندلی و یا سطوح دیگری که می‌خواهید روی آن دکوپاژ انجام دهید ممکن است به بیشتر از دو بار رنگ‌آمیزی احتیاج داشته باشد. همچنین شما می‌توانید رنگ را با چند قطره آب رقیق کنید و سپس با قلم مو روی سطح کار بکشید. اما فراموش نکنید که هرگز نباید به رنگتان زیاد آب اضافه کنید.
مرحله سوم:
پس از رنگ‌آمیزی مجددا صندلی را به کناری گذاشته و حداقل یک شب زمان می‌دهیم تا رنگ خوب خشک شود.
مرحله چهارم:
پس از آن طرح را، (کاغذ ترانسفر) و یا در این نمونه، قسمت‌هایی از دستمال کاغذی را که می‌خواهیم برای دکوپاژ روی صندلی استفاده کنیم با دقت و ظرافت برش می‌زنیم و جدا می‌کنیم.

مرحله پنجم:
در این مرحله ابتدا به قسمتی که میخواهیم طرح را روی آن بچسبانیم چسب می‌زنیم. حالا قسمت‌های برش زده شده طرح را به کمک چسب دکوپاژ با دقت روی سطح صندلی می‌چسبانیم.
مرحله ششم:
پس از آنکه طرح را چسباندیم، روی طرح را هم چسب می‌زنیم. باید توجه کنیم که تمام قسمت‌ها صاف و تمیز چسبانده شود و زیر طرح حباب‌های هوا نباشد.
مرحله هفتم:
در این مرحله، باید با آرامی قلم مو را از مرکز به سمت خارج طرح حرکت بدهید تا حباب و چروکیدگی های طرح کاملا صاف شود. این مرحله نیاز به دقت زیادی دارد و لازم است بسیار مواظب باشید تا برگه نازک دستمال کاغذی یا کاغذ ترانسفر را پاره نکنید.

دکوپاژ صندلی

مرحله هشتم:
در این مرحله طرح را به کناری می‌گذاریم تا کاملا خشک شود. ممکن است در ابتدای کار پس از اینکه چسب را روی طرحمان می‌زدیم سطح کار تار و نازیبا شده باشد. اما نگران نباشید، در این مرحله و پس از خشک شدن چسب سطح کار تمیز و شفاف می‌شود.

دکوپاژ صندلی

حالا دیگر از صندلی کهنه و قدیمی‌تان اثری باقی نمانده است و با هزینه‌ای بسیار کم و ناچیز، به جای آن صندلی‌ای که باید به دور انداخته می‌شد، صاحب یک صندلی زیبا و جدید شده‌اید.

دکوپاژ صندلی

مرحله نهم:
فراموش نکنید، پس از اینکه تمام مراحل کارتان تمام شد باید بر روی سطح کار وارنیش یا تثبیت کننده بزنید. مقداری از وارنیش را روی جعبه بریزید و با قلمو روی کار پخش کنید و تمام سطح کار را بپوشانید. این کار را چندین بار تکرار کنید و هر بار اجازه دهید تا سطح لایه قبلی صد در صد خشک شده باشد.
دقت کنید که اگر از اسپری وارنیش استفاده می‌کنید، حتما این کار را در فضای باز انجام دهید و هرگز در محیط بسته با اسپری این کار را نکنید.
مرحله دهم:
شاید تا پیش از این مرحله نزد خود فکر کرده باشید با توجه به اینکه سطح این صندلی از جنس دستمال کاغذی یا کاغذ است، بنابراین به راحتی و با کمترین رطوبتی خراب می شود و از بین می‌رود. اما تثبیت کردن و استفاده از وارنیش نقاشی و یا اسپری فیکساتور، پس از آنکه سطح کار ما خشک شد، برای ثابت کردن رنگ و مقاوم کردن سطح کار در مقابل آب ، گرد و غبار و رطوبت لازم و ضروری است و مهمترین مرحله از مراحل کار دکوپاژ محسوب می‌شود.
اکنون دیگر تمام مراحل کار را پشت سر گذاشته اید. همانطور که گفته بودیم دکوپاژ هنری بسیار ساده، و در‌عین‌حال بسیار زیباست. حال این صندلی دکوپاژ شده ی زیبا، جلوه‌ و نمایی تازه و دلپسند به خانه شما داده است.

برای مشاهده آموزش های بیشتر دکوپاژ به صفحه آموزش دکوپاژ مراجعه کنید .

چنانچه علاقه مند به هنر دکوراتیو و فراگیری هنرهایی مانند پتینه و کهنه کاری و غیره هستید به صفحه آموزش هنر دکوراتیو مراجعه کنید

 

منابع :

www.wikihow.com
countrydesignstyle.com
www.ehow.com
mimuu.com

Rate this post
1
برچسب ها :

دیدگاه شما

یک دیدگاه