آموزش نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدان

1 سال پیش
آموزش نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدان
Rate this post

آموزش نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدان یک آموزش خیلی آسان و در عین حال بسیار کاربردی است. برای انجام این نقاشی شما هیچ نیازی به آشنایی با هنر نقاشی ندارید و تنها با انجام تکنیکی ساده قادر خواهید بود تا آن را به تنهایی انجام دهید. و از تماشای گلدان یا گلدانهای زیبایی که برای گل هایتان آماده کرده اید لذت ببرید.
با اتمام آموزش نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدان، شما خواهید توانست تنها با انجام چند مرحله‌ی آسان، یک گلدان بسیار ساده و معمولی، که در همه جا به آسانی یافت می شود، را به گلدانی زیبا و مرمرین تبدیل کنید و جلوه ای بسیار زیبا و متفاوت به گلدان و دکوراسیون خانه تان بدهید.
در کل هنر دکوپاژ یکی از روش های بسیار ساده و آسان و در عین حال تقریبا سریع برای تغییر دادن ظاهر اشیاء می باشد. با یاد گرفتن این هنر ساده، زیبا، جذاب، سرگرم کننده و دوست داشتنی می توانید تغییرات زیاد و خیره کننده ای را در خانه خود ایجاد کنید.

 

آموزش نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدان

 

لوازم مورد نیاز برای انجام نقاشی دکوراتیو مرمرین  شکل روی گلدان:

رنگ همه کاره “آل این وان” ، یا رنگ ماربل و یا رنگ اکریلیک (حداقل در سه رنگ)
قلموی زمینه بزرگ
• ظرف یک بار مصرف (در اندازه ای که بتوانید گلدانتان را درون رنگ غوطه ور کنید)
• دستکش سنتتیک (دستکش طبی)
گلدان یا ظرف مورد نظر
• لیوان یکبار مصرف
• سیخ چوبی نازک
لعاب یا براق کننده ( یا همان وارنیش)
اسپری کیلر
• چوب بستنی (برای مخلوط و رقیق کردن رنگ)

 

آموزش نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدان

مراحل انجام کار:
مرحله اول:
برای شروع کار و اتمام اولین مرحله از انجام نقاشی دکوراتیو مرمرین باید مواد و لوازم مورد نیاز این کار را تهیه و تامین نماییم.
بهتر است که از همان ابتدا رنگ نهایی مورد نظرمان را (رنگی که می خواهیم گلدان ما در انتهای کار به آن رنگ باشد) انتخاب نماییم و متناسب با آن رنگهایمان را آماده نماییم.
می توانید برای زیباتر شدن نتیجه کار سه تا چهار رنگ را با یکدیگر مخلوط کنید و بهتر است برای این کار از رنگهایی استفاده کنید که با یکدیگر همخوانی داشته باشند و در اصطلاح عامیانه به هم بیایند. ما در این کار برای رنگ پایه مان از رنگ سفید وانیلی استفاده کردیم. و برای رنگ‌های زرد زنبوری و قرمز گیلاسی به عنوان رنگ‎های اصلی کار استفاده می‎نماییم.
دقت داشته باشید که حتما از رنگهایی که در یک طیف رنگی و یک خانواده از رنگها قرار دارند استفاده کنید. به عنوان نمونه، از رنگهای گرم، مانند زرد، نارنجی، و قرمز؛ یا از رنگهای سرد، مانند آبی، بنفش، و یا سبز استفاده نمایید.
و همچنین توجه کنید که در مورد ترکیب رنگها با یکدیگر، رنگ را باید با یکدیگر تنها “کمی” مخلوط کنیم ، یعنی توجه داشته باشید که رنگها را به طور کامل با یکدیگر ترکیب نمی کنیم و نمی گذاریم تا کاملا با یکدیگر ترکیب شده و در هم حل شوند. بلکه می خواهیم رگه هایی از هر دو یا سه رنگ در انتهای کار بر روی گلدان کاملا دیده شود.
توصیه ما به شما استفاده از رنگ ماربل است. رنگهای ماربل پس از استفاده و پس از اینکه خشک شدند، روی کار بافتی شبیه به سنگ مرمر و سنگ گرانیت ایجاد می کنند و برای این کار ما نیز رنگهای ماربل یکی از بهترین گزینه های موجود در بازار هستند.

آموزش نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدان

 

مرحله دوم:
حالا دردومین مرحله از این کارباید رنگ پایه را که در اینجا سفید وانیلی است بر روی گلدان بزنیم و پوشش اولیه گلدانمان را آماده کنیم. برای رنگ زیرین می توانید از رنگ اکریلیک نیز استفاده کنید.

آموزش نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدان

 

دقت کنید که قسمت داخلی گلدانتان را هم حتما خوب رنگ کنید.
در پایان این مرحله از کار باید دو تا سه ساعت گلدان را به کناری بگذارید تا خشک شود. و پس از اینکه کاملا خشک شد به سراغ مرحله بعد بروید.

مرحله سوم:
در این مرحله باید رنگتان را رقیق کنید. برای اینکه بتوانید رنگها را با یکدیگر میکس و ترکیب کنید، و یا برای اینکه گلدانتان را در رنگ فرو ببرید و رنگ آمیزی کنید و نتیجه بهتر و زیباتری داشته باشد حتما باید رنگ شما رقیق شده باشد.
برای این کار رنگ را با لعاب یا براق کننده و همچنین مقدار کمی آب مخلوط می کنیم. دقت کنید که هر کدام از رنگها را باید به طور جداگانه رقیق کنید. برای این کار از لیوانهای یکبار مصرف استفاده می کنیم و در لیوانهای جدا آنها را با مواد مخلوط کرده و رقیق می کنیم.
به طور مثال دو قاشق سوپخوری از رنگ را با دو قاشق سوپخوری لعاب یا براق کننده، و یک قاشق آب مخلوط کرده تا رقیق شود. مواد را به خوبی با هم مخلوط می کنیم و هم می زنیم تا کاملا ترکیب شوند.

آموزش نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدان

مرحله چهارم:
در این مرحله ابتدا باید رنگ پایه مان، که آن را هم در مرحله قبلی رقیق کرده بودیم، را درون ظرف یکبار مصرف آلومینیومی بریزیم و کف ظرف را کامل با این رنگ بپوشانیم.

آموزش نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدان

حال باید رنگهای دیگرمان را نیز به این ظرف اضافه کنیم. رنگها را باید با هم و به یکباره درون همین ظرف، ظرفی که رنگ پایه را در آن ریخته ایم، بریزیم.

آموزش نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدان

مرحله پنجم:
در مرحله پنجم باید رنگها را با هم میکس نماییم. به وسیله یک شیء ظریف و باریک همانند سیخ چوبی رنگها را کمی با هم مخلوط می کنیم. اما دقت کنید که رنگها را به طور کامل در هم ترکیب نمی کنیم.

آموزش نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدان

 

جهت حرکت دستتان را دائما تغییر بدهید تا یک طرح کاملا تصادفی و رئال برای سطح مرمرین گلدانتان بدست بیاید.

مرحله ششم:
حالا در مرحله ششم باید گلدان را درون ظرف رنگ فرو ببرید و به آرامی بچرخانید. خیلی آرام و با دقت این مرحله را انجام دهید تا رنگتان با همان حالت رگه رگه ای روی گلدان منتقل شود.
دقت کنید که تمامی قسمت بیرونی گلدانتان به طور مساوی و هماهنگ به رنگ آغشته شود و سطح گلدانتان نیز همچنان صاف و یکدست باشد.

آموزش نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدان

 

مرحله هفتم:
در این مرحله، یعنی مرحله هفتم از کار، گلدان را برای مدت حداقل بیست و چهار ساعت به صورت برعکس در کناری گذاشته، می‌گذاریم تا کاملا خشک شود.

 

آموزش نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدان

مرحله هشتم:
مرحله هشتم که آخرین مرحله از کار نقاشی دکوراتیو مرمرین روی گلدان ما نیز هست، مرحله ای است که باید فیکساتور یا تثبیت کننده را پس از اینکه گلدان ما پس از گذشت بیست و چهار ساعت، به طور کامل خشک شد، روی آن بزنیم.
برای این کار حتما از یک فیکساتور جنس خوب استفاده کنید تا کیفیت و دوام کارتان بالا رود و هنگامی که به گل هایتان آب می دهید، رنگ گلدانتان از بین نرود و خراب نشود.
دقت کنید که هم قسمت درونی و هم قسمت بیرونی گلدانتان را به خوبی با فیکساتور بپوشانید و تثبیت کنید. به جای استفاده از این نوع فیکساتور شما می‎توانید از اسپری کیلر نیز استفاده کنید. که طبیعتا کار با آن نیز آسان‌تر است.
فراموش نکنید که اگر از اسپری کیلر استفاده می کنید حتما از ماسک استفاده کنید و در ضمن این کار را در محیط در بسته انجام ندهید.
کیلر یک نوع ماده‌ی پوشش دهنده و محافظ است که لایه ای شیشه ای و شفاف بر روی سطوح مختلف ایجاد می کند. از اسپری کیلر می توان برای سطوح پلی استر، چوبی، سفالی، شیشه ای، پلاستیکی و … استفاده کرد. کیلرها بعد از خشک شدن کاملا ثابت می شوند و همچنین در برابر شست و شو نیز مقاوم می شوند. پس با خیال آسوده می توانید برای تثبیت و مقاوم کردن گلدانتان از آن استفاده کنید.
شما همچنین با استفاده از این تکنیک می توانید ظروف سفالی، قاب های عکس، و بسیاری از لوازم پلاستیکی، شیشه ای، سفالی، و … را نقاشی کنید و وسایل تزیینی متفاوت و زیبایی را برای خود بسازید یا به دوستان و آشنایان هدیه دهید.

آموزش نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدانمرحله زدن فیکساتور یا تثبیت کننده بر روی گلدان

 

آموزش نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدان

تصویر نهایی انجام نقاشی دکوراتیو مرمرین شکل روی گلدان

 

همانطور که در تصویر بالا می بینید، شما می توانید از رنگهای مختلف و متفاوتی برای این کار استفاده کنید و با استفاده از طرحهای تصادفی متفاوتی که در مرحله میکس رنگ به وجود می‎آورید گلدانهایی با طرح و رنگی متفاوت از یکدیگر بسازید.

برای مشاهده آموزش های بیشتر دکوپاژ به صفحه آموزش دکوپاژ مراجعه کنید .

چنانچه علاقه مند به هنر دکوراتیو و فراگیری هنرهایی مانند پتینه و کهنه کاری و غیره هستید به صفحه آموزش هنر دکوراتیو مراجعه کنید.

 

 

سایت منبع: instructables.com

Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه