شیشه های رنگی (ویترای) و چگونگی درست کردن کار تزیینی با آنها

1 سال پیش
شیشه های رنگی
۳٫۳ (۶۶٫۶۷%) ۳ votes

شیشه های رنگی بسیار زیبا هستند و کار با شیشه های رنگی و نقاشی روی آنها ( ویترای ) از چیزی که به نظر میرسد آسان تر است. اگرچه این کار به مجموعه ای از ابزارها و تجهیزات خاص نیاز دارد، اما هنگامی که این وسایل را در دسترس داشته باشید متوجه می شوید که روند تبدیل طرح های خود به قطعات شیشه ای رنگارنگ، بسیار ساده است! من و برادرم زمانی که ۸ و ۱۰ ساله بودیم، در کنار پدرمان شروع به کار نقاشی روی شیشه ( ویترای ) دکردیم، بنابراین با اطمینان میتوانم این کار را به افراد در سنین مختلف با سطح استعدادهای مختلف توصیه کنم.

شیشه های رنگی

گام ۱ : ابزار و مواد لازم جهت کار نقاشی روی شیشه (ویترای)

طیف گسترده ای از مواد واقعا سرگرم کننده در کار  نقاشی روی شیشه ( ویترای ) به کار گرفته میشوند. در اینجا چند مورد ضروری برای آغاز کار گفته شده است. هر چقدر که در این کار پیشرفته تر شوید و جلو بروید میتوانید مواد بیشتری به کلکسیون خود اضافه کنید. بهتر است مواد لازم را از یک تامین کننده متخصص شیشه های رنگی (ویترای) تهیه کنید.

شیشه (مسلما برای کار روی شیشه باید شیشه داشته باشید)- انواع مختلف شیشه موجود می باشد. من برای این پروژه از ترکیبی از شیشه رگه دار و شیشه بافت دار استفاده میکنم. هنگامی که به تامین کننده های شیشه رنگی سر بزنید با دنیای وسیعی از انواع مختلف شیشه رو به رو خواهید شد.

شیشه بر- این مورد هم انواع مختلفی دارد. در اینجا شما یک شیشه بر کاربید تنگستن را مشاهده می کنید که دارای یک مخزن روغن در دسته خود میباشد. من استفاده از دستگاه برش تپانچه مانند را هم دوست دارم که راحت تر هم قابل استفاده است.

روغن برش- برای افزایش طول عمر شیشه بر و بهبود کیفیت شیشه به کار می رود.

انبردست- از انبردست های خانگی معمولی استفاده نکنید! دو نوع انبردست برای کار با نقاشی روی شیشه به کار می رود. انبردست گرزر ، برای شکستن شیشه و خرد کردن لبه ها طراحی شده است. انبردست رانینگ ، برای شکستن تکه های بلند شیشه طراحی شده است.

شیشه های رنگی

فویل مس– در برخی از کارهای نقاشی روس شیشه از سرب استفاده می شود. که یک کانال سرب تکه های شیشه را در کنار هم نگه می دارد. این یک تکنیک کاملا متفاوت با چیزی است که من میخواهم به شما نشان بدهم. این تکنیک از فویل مس استفاده می کند که با چسبندگی ای که دارد قطعات شیشه را در کنار هم نگه میدارد. فویل مس در عرض های متنوعی وجود دارد تا بتواند ضخامت های مختلف شیشه را در خود جای دهد. فویل های مس را به هم لحیم می کنند تا شیشه ها را نگه دارد. فویل مس همچنین دارای ترکیباتی از مس و نقره است. این نکته مهم را برای طراحی قطعات خود در ذهنتان نگه دارید. اگر از شیشه شفاف استفاده می کنید، پشت فویل قابل مشاهده خواهد بود . من از فویل پشت نقره ای استفاده کردم چون میخواستم قطعه نهایی نقره ای باشد. در صورت تمایل میتوانید قسمت های لحیم شده را رنگ آمیزی کنید.

هُویه – شما به یک هویه مخصوص لحیم کردن نقاشی روی شیشه نیاز دارید. حداقل ۷۵ وات. هویه، اندازه سر های مختلفی دارد. برای اکثر پروژه ها ، من نوک پهن را ترجیح میدهم.

روغن لحیم- روغن لحیم هم به حالت مایع هم به حالت ژل در دسترس است (به نظر من حالت ژل برای کار بهتر است) و برای کمک به جریان لحیم بین قطعات مس به کار می رود. برای به دست آوردن نتیجه بهتر، هر بار قبل از لحیم کاری ، به سطح فویل مس روغن لحیم بزنید.

سنباده زن مخصوص شیشه- اگر تازه کار هستید و نمیخواهید پول زیادی خرج کنید میتوانید از سنگ کاربوردوم برای تسطیح لبه های تیز شیشه که بعد از برش ایجاد میشود استفاده کنید. اگر میتوانید به یکی از این ها دست پیدا کنید ، من سنباده زن الکتریکی شیشه را پیشنهاد میکنم که خیلی سریع کار را انجام می دهد. یک چرخ سردکننده آب دارد که به سرعت لبه های زبر و خشن را تسطیح میکند و حتی برای شکل دهی به برش های مشکل هم کاربرد دارد.

عینک ایمنی- از هر نوعی میتوانید استفاده کنید به شرطی که کاملا از چشمانتان محافظت کند. هنگامی که شیشه ها را برش می دهید و لبه ها را صاف می کنید، رگه های ریز شیشه همه جا پخش می شود به همین دلیل هنگام استفاده از سنباده زن الکتریکی من توصیه میکنم از دستکش های بلند هم استفاده کنید.

دستکش ایمنی- من هرگز در طول این فرایندها دستکش به دست نکرده ام. اما بعد از شمارش تعداد زخم ها و برش هایی که در انگشتان و دست هایم ایجاد شد، از دفعه بعد از دستکش های لاتکس استفاده خواهم کرد.

میز نور- میز نور به شما کمک میکند تا طرحتان را از روی کاغذ به شیشه انتقال دهید. اگر به چنین چیزی دسترسی ندارید، الگوی کاغذی را برش دهید و بر روی شیشه بگذارید و دور تا دورش خط بکشید.

شیشه های رنگی

گام ۲ : طراحی

اولین قدم این است که بدانید میخواهید چه چیزی بسازید! من تصمیم گرفتم به جای اینکه یک شیشه جدید بخرم از شیشه ای که داشتم استفاده کنم . که این موضوع باعث شد در سایز و طراحی من محدودیت به وجود بیاید. از آنجایی که تعدادی شیشه طرح دار زیبا و شیشه رگه دار داشتم، تصمیم گرفتم گل مورد علاقه ام را بسازم—خشخاش!

من در اینترنت تصویر گل خشخاش را جست و جو کردم و از تصاویری که دیده بودم یک طرح کشیدم. برای طراحی نهایی خود از این تصویر استفاده کردم. من مجبور شدم بعضی از لبه ها را ساده تر کنم تا قابل اجرا بر روی شیشه باشد.

شیشه های رنگی

سپس تصویر بندانگشتی ای که طراحی کرده بودم را در سایز واقعی تکمیل کردم. همانطور که گفتم چون من میخواستم از شیشه ای که داشتم استفاده کنم، اندازه تصویر وابسته به مقدار شیشه ای بود که من داشتم.

برای تبدیل شکل از یک تصویر کوچک به سایز واقعی ، کاغذ شطرنجی میتواند کار شما را بسیار ساده تر کند. هر مربع در تصویر بندانگشتی ، برابر با سه مربع در تصویر سایز واقعی میباشد. ساده است!

شیشه های رنگی

گام ۳ : کشیدن طرح بر روی شیشه های رنگی (ویترای)

از آنجایی که من میز نور داشتم، میتوانستم الگو را در زیر تکه شیشه بگذارم و تصویر را به طور مستقیم بر روی شیشه کپی کنم. ابتدا الگو را با یک ماژیک ضخیم مشکی کشیدم. بعد با همان قلم، اَشکال را بر جلوی شیشه کشیدم(شما میتوانید برای این کار، قلم های مخصوص خریداری کنید اما مارک شارپیه هم به خوبی این کار را انجام میدهد.)

شیشه های رنگی

اگر قطعات مشابه زیادی دارید، میتوانید آن ها را شماره گذاری کنید تا به یاد داشته باشید که هر قطعه کجا قرار میگیرد. شما میتوانید در تصویر آخر ببینید که من همین کار را بر روی مربع های شیشه ای شفاف انجام دادم.

شیشه های رنگی

گام ۴ : برش خط های مستقیم

با استفاده از یک خط کش، شیشه بر را بر روی خط راستی که قرار است برش دهید، هم تراز کنید.

از لبه شیشه شروع کنید و با یک حرکت خط مستقیمی که قرار است ببرید را برش دهید. در وسط برش متوقف نشوید که دوباره از همان نقطه شروع کنید، اگر این کار را بکنید شیشه می شکند — نقطه ای که از وسط دوباره می خواهید برش را شروع کنید ترک می خورد و می شکند.

شیشه های رنگی

اگر از شیشه بافت دار استفاده می کنید، نشان(علامت شروع برش) را در قسمت صافتر ایجاد کنید.

برای شکستن یک نقطه کافیست آن را از دوطرف نگه دارید و بکشید. میتوانید از انبردست برای ایجاد فشار در خط شکست استفاده کنید. خط میانی وسط انبردست را با خطی که میخواهید بشکنید تنظیم کنید. شیشه در همان نقطه ای که می خواهید می شکند.

شیشه های رنگی

گام ۵ : برش منحنی ها

خطوط منحنی برای برش به مهارت بیشتری نیاز دارند و پیچیده تر هستند زیرا گاهی اوقات شیشه در جهت خودش می شکند. منحنی ها را آرام در بیاورید تا مشکلی پیش نیاید.

منحنی ها را هم به همان شیوه خطوط مستقیم برش دهید—از یک لبه به لبه دیگر—خطوط منحنی را دنبال کنید. من ترجیح میدهم از انبردست برای اضافه کردن فشار و شکست در نقاط منحنی استفاده کنم. یکی دیگر از تکنیک ها این است که با انتهای شیشه بر ، به خط برش آهسته ضربه بزنید. این کار به ایجاد شکاف در شیشه کمک میکند.

شیشه های رنگی

هنگام بریدن منحنی های عمیق، به صورت یک سری منحنی کم عمق با آن برخورد کنید(تصویر آخر را ببینید). در غیر این صورت، ممکن است شیشه در جهت خود بشکند. شما میتوانید برای عمیق تر کردن منحنی های خود از سنباده زن شیشه استفاده کنید.

شیشه های رنگی

گام ۶ : سنباده زدن

اکنون که تمام قطعات را برش دادید، وقت آن است که لبه ها را تمیز کنید و مطمئن شوید که همه لبه ها با هم جور هستند. من دوباره قطعات را بر روی میز نور بر روی الگو میگذارم تا بتوانم در صورت لزوم خطوطی جهت تصحیح کار رسم کنم(تصویر دوم را ببینید.)

من  از سنباده زن شیشه استفاده میکنم و تمام لبه های خشن را صاف میکنم و به درستی شکل میدهم. این مرحله را با صبر و حوصله انجام دهید—فشار بیش از حد بر روی سنباده زن، ممکن است باعث شکستن شیشه

شود.

شیشه های رنگی

برای اطمینان از این که تمام قطعاتم به همان اندازه و شکلی شده باشند که در نظر گرفته بودم، یک چارچوب در اطراف آن ها ساختم(تصویر آخر را ببینید) این کار در طول فرایند لحیم کاری هم کمک میکند تا از تراز بودن و مربعی شکل بودن قطعات مطمئن شویم. من چون این گام را فراموش کرده بودم مجبور شدم یک قطعه پرمنحنی را بیش از یک بار بسازم.

شیشه های رنگی

گام ۷ : فویل مس

گام بعدی فویل کردن تمام قطعات است. این کار، آسان و نسبتا زمانگیر است. هرچه در فویل کردن بیشتر دقت کنید، نتیجه لحیم کاری نهایی بهتر خواهد شد. به راحتی ممکن است فویل مس از اینور و آنور خارج شود بنابراین توجه خاصی به مسطح کردن آن داشته باشید.

شیشه های رنگی

هنگامی که در مورد ضخامت مناسب فویل مس برای شیشه خود تصمیم گرفتید، پشتی محافظ فویل را جدا کنید. شیشه خود را بر مرکز نوار بگذارید و با احتیاط آن را در امتداد تمام لبه های برش خورده فشار دهید.

با یک وسیله محکم، لبه های فویل را در امتداد جلو و عقب شیشه بمالید (این مداد نرم برای گوشه های سخت شیشه مناسب نبود). مراقب باشید که نوار، محکم و صاف و هموار بچسبد. اگر ناهموار شد ان قسمت را پاره کنید و دوباره شروع کنید. شما همیشه می توانید تکه های فویل مس را با هم همپوشانی کنید، اما مراقب باشید که لبه ها را هموار کنید زیرا اگر این کار را نکنید بعد از لحیم شدن خود را نشان میدهند.

شیشه های رنگی

گام ۸ : لحیم کاری

لحیم کاری در طی یک سری مراحل صورت میگیرد. ابتدا قطعات را کنار هم قرار دهید، بعد درزها را بپوشانید و بعد متصل کنید.

قبل از لحیم کاری باید به فویل مس، روغن لحیم بزنید.

برای لحیم کردن قطعات در سر جایشان، در مناطق مورد نظر روغن لحیم بزنید و یک لکه کوچک از لحیم را بر روی آن را ذوب کنید.

شیشه های رنگی

از آنجایی که من از دو عرض مختلف شیشه استفاده میکردم، قطعات را از پشت لحیم میکردم تا از رو به رو تراز باشند.

هنگامی که تمام قطعات به یکدیگر متصل شدند، میتوانید درزها را بپوشانید. این به این معنی است که شما یک لایه نازک و مسطح لحیم بر همه ی درزها اعمال می کنید تا تمام فویل مس را پوشش دهد. اطمینان حاصل کنید که در تمام درزها ،روغن لحیم زده باشید.

با لحیم کاری یک جریان لحیم صاف و کمی گرد، و یک پایان زیبا برای کارتان به وجود می آید. برای لحیم کردن، یک لایه جدید از روغن لحیم، روی درزهای پوشانده شده بزنید. مقدار بیشتری لحیم را در این درزها ذوب کنید. در یک فاصله کوچک برای ایجاد لحیم در درزها، هویه را عقب و جلو ببرید. هنگامی که یک بخش به طور کامل ذوب شد، به آرامی هویه را از قطعه فاصله دهید تا اتصالی صاف و براق ایجاد کنید. این کار فقط به تمرین نیاز دارد.

شیشه های رنگی

گام ۹ : چارچوب گذاشتن و آویزان کردن

اگرچه اجباری نیست اما من برای اتمام این قطعه از کانال سرب استفاده کردم. من سه ضلع قطعه را با کانال سرب پوشاندم و لبه های آن را لحیم کردم. این دقیقا مانند لحیم کردن فویل مس است.

برای آویزان کردن قطعه ، از دو حلقه سیم مسی برای لحیم کردن استفاده کردم(به تصویر دوم نگاه کنید.) این حلقه ها، قدرت کافی برای نگه داشتن وزن این قطعه را فراهم میکنند.

شیشه های رنگی

در نهایت، قطعه خود را با یک پاک کننده ملایم یا شیشه شوی تمیز کنید و در یک محیط روشن قرار دهید.

امیدوارم این چند گام اساسی، برای تشویق و الهام بخشیدن به شما جهت کار با شیشه های رنگی (ویترای) و نقاشی روی شیشه کفایت کند. از اینجا به بعد میتوانید انواع قطعات تزیینی و سه بعدی را به وجود بیاورید. از آن لذت ببرید و نظرات خلاقه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

شیشه های رنگی

منبع : How To: Stained Glass” at instructables”

3.3 (66.67%) 3 votes
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه