آموزش ساخت تابلو روبان دوزی

2 سال پیش
تابلو روبان دوزی
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

ساخت تابلو روبان دوزی یکی از زیباترین و بهترین کارهایی است که می توانید با روبان های رنگارنگ و زیبا انجام دهید. ساخت تابلو روبان دوزی تنوع و گستردگی بسیار زیادی دارد. چرا که به تعداد گل های زیبایی که در طبیعت وجود دارد می توانید این تابلو ها را درست کنید.

امروز در این مطلب، آموزش ساخت یک مدل تابلو روبان دوزی شده بسیار زیبا را داریم. در این آموزش درست کردن گل آفتابگردان با روشی بسیار ساده به همراه برگ و ساقه را بیان می کنیم.

بنابراین اگر شما هم به دنبال یادگیری آموزش های روبان دوزی هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

تابلو روبان دوزی

 

با یادگیری این آموزش، علاوه بر این که تابلو زیبایی را  درست می کنید، می توانید از این گل برای تزیین کیف، مانتو و لباس های مجلسی نیز استفاده کنید.

 

وسایل لازم برای ساخت تابلو روبان دوزی 

 

مراحل ساخت تابلو روبان دوزی آفتابگردان

در ابتدا می بایست پارچه خود را در کارگاه قرار دهید. زمانی که پارچه درون کارگاه قرار داده شد، کارگاه را سفت کرده و پارچه را بکشید تا حسابی کار شما کشیده شود. برای اطمینان از میزان کشیدگی مناسب پارچه، روی آن ضربه ای بزنید. اگر به میزان کافی پارچه را کشیده باشید، بعد از وارد کردن ضربه صدای طبل می شونید.

روبان زرد را وارد سوزن کرده و آماده کار شوید.

 

 

روبان ساتن ۲٫۵ سانتی برای این دوخت بسیار مناسب است. بنابراین مقداری از این روبان را چیده و وارد سوزن روبان دوزی کنید. حالا سوزن را از پشت کار وارد کرده به سمت بالا بکشید و پس از آن، ۳٫۵ سانتی متر عقب رفته و سوزن را از روی روبان عبور داده و وارد پارچه می کنیم.

با دقت به تصویر بالا نگاه کنید.

 

زمانی که سوزن را داخل روبان وارد کردید، به آهستگی آن را بکشید و از پشت کار خارج کنید. نکته مهم در این قسمت این است که باید میزان کشش را در حد مناسبی انجام دهید. همین که بالای گل برگ شما به حالت تصویر بالا درآمد، دیگر روبان را نکشید. چرا که اگر بیشتر از این میزان عمل کشیدن را انجام دهید، گل برگ شما صاف و بدون حالت می شود.

به این ترتیب یک گل برگ ساخته شد.

 

 

به همین ترتیب تمام گل برگ ها را در کنار هم و با همین روش بدوزید. می توانید برای راحتی کار و زیباتر شدن بیشتر گل، در ابتدا دایره ای را برای مرکز گل با مداد روی پارچه بکشید. بعد در حین دوخت، دور تا دور این دایره را گل برگ بدوزید. به این صورت تمام گل برگ ها در مرکز یکسان هستند.

زمانی که تمام گل برگ ها را دوختید، می بایست تا مرکز گل را با استفاده از نخ عمامه یا همان نخ گلدوزی پر کنید.

 

 

نخ قهوه ای برای مرکز این گل مناسب است. آن را وارد سوزن کرده و با استفاده از گره فرانسوی تمامی مرکز گل را پر کنید.

 

 

آموزش دوخت گره فرانسوی را در دوخت های پایه گلدوزی بیان کردیم. اما برای راحتی شما عزیزان یک بار دیگر این گره را آموزش می دهیم. برای ایجاد گره فرانسوی، در نقطه ۱ سوزن را از پشت کار وارد کرده و نخ را مطابق تصویر چندین مرتبه به دور سوزن بپیچید. سپس سوزن را در نقطه ۲ و در نزدیکی نقطه ای که سوزن را وارد کرده بودید، خارج کنید.

به ادامه آموزش ساخت تابلو گل آفتابگردان بر می گردیم.

 

 

پس با استفاده از گره فرانسوی کل تمامی مرکز گل را پوشش دهید و نقطه ای را خالی نگذارید.

زمانی که مرکز گل تمام شد باید روبان را عوض کرده و برای دوخت ساقه مهیا شوید.

 

 

برای دوخت ساقه، روبان ساتن سبز دو سانتی را برداشته و وارد سوزن روبان دوزی کنید. سوزن را از پشت کار و از زیر گل برگ های دوخت شده وارد کنید. بعد از این کار، باید روبان را تاب دهید.

به تصویر نگاه کنید. من حدودا ۱۰ سانتی متر روبان سبز را تاب دادم . ولی این اندازه به بزرگی گل شما بستگی دارد. به همر میزان که گل بزرگ تری دارید، ساقه بلند تری را باید طراحی کنید.

زمانی که بلندی ساقه را مشخص کردید، روبان را به همان حالت تاب داده از پارچه خارج کنید.

مرحله بعد دوخت برگ می باشد.

 

 

برای دوخت این گل مانند دوخت گل برگ عمل کنید. سوزن را از پشت کار وارد کرده و به سمت بالا بکشید. سپس بعد از ۵ سانتی متر دوباره سوزن را داخل روبان وارد کرده و بکشید. این اندازه بستگی به این دارد که چه میزان دوست دارید برگ های بلند یا کوتاهی داشته باشید.

به همین ترتیب تعدادی برگ در اندازه های مختلف طراحی کرده و بدوزید.

در آخر هم روبان را به پشت کار هدایت کرده، اضافه آن را قیچی کنید و آن ها را با فندک به منظور جلوگیری از ریش شدن، بسوزانید.

این گل را می توانید بر روی کوسن نیز بدوزید و کوسن های زیبایی را درست کنید.

اگر دوستدار هنر روبان دوزی هستید و تمایل به یادگیری این هنر دارید، می توانید برای فراگیری آموزش ها به صفحه آموزش روبان دوزی مراجعه کنید. آموزش های متنوع و جدیدی در این قسمت برای شما هنر دوستان قرار داده شده است.

منبع:

https://www.livemaster.ru

 

5 (100%) 1 vote
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه