آموزش روبان دوزی تابلو گل ژربرا

5 ماه پیش
Rate this post

دوستان عزيزم سلام

يك تابلو زيبا و ساده رو قراره با هم ياد بگيريم.

هنر دوختن روبان روی پارچه یکی از هنر هایی است که علاوه بر متفاوت و نوین بودن جلوه خاصی به منزل می دهد. از روبان دوزی معمولا برای تزئین رو میزی و ساخت تاپلو ، ست رو تختی استفاده می شود . و طرح هایی که توسط روبان دوزی ایجاد می شود معمولا به شکل گل های رنگارنگ  به همراه شاخ و برگ است.

روبان دوزی به دلیل لطافت و ظرافتی که دارد بیشتر جنبه تزئینی دارد به همین دلیل نباید از روبان برای تزئین وسایلی که نیاز به شستوی مداوم دارند ود رمعرض آلودگی زیادی هستند استفاده کرد.

از هنر روبان دوزی می‌توان بر روی وسایل مختلف پارچه‌ای استفاده کرد و غالبا برای تزئین رو میزی، روکش کوسن، دستمال سفره، روبالشی، ست رو تختی، سرویس آشپزخانه، و ساخت تابلو استفاده می شود. البته از این هنر زیبا برای تزیین لباس، کیف و حتی کفش هم استفاده می شود. بدین منظور تنها کافیست تا از روبان‎های ظریف استفاده کنید.
در انتخاب پارچه مناسب برای روبان دوزی دقت داشته باشید که بهترین پارچه برای انجام روبان دوزی بر روی آن، پارچه ای است که همانند کتان پاناما ارگانزا حوله ای و مخمل، دارای بافتی درشت باشد. پس باهم به سراغ آموزش روبان دوزی میریم.

مواد مورد نياز

روبان 

سوزن

نخ عمامه

پارچه درشت بافت

مرحله اول:

 پارچه رو انتخاب کرده. میتوانید دور پارچه با استفاده از تکنیک نقاشی روی پارچه یک قاب روی پارچه بکشید ویا از پارچه هایی که شکل قاب  چاپ شده دارد استفاد کنید.

پارچه را انتخاب کرده. میتوانید دور پارچه با استفاده از تکنیک نقاشی روی پارچه یک قاب روی پارچه بکشید ویا از پارچه هایی که شکل قاب چاپ شده دارد استفاد کنید

مرحله دوم:

 برای دوخت گل به روبان نیم سانتی و سه میل و نخ عمامه در رنگهای دلخواه نیازمندید.

برای دوخت گل به روبان نیم سانتی و سه میل و نخ عمامه در رنگهای دلخواه نیازمندید

مرحله سوم:

با روبان نیم سانتی شلال ساده بزنید تا شکل گل بگیرد برای راحتی کار یک دایره با مداد بکشید و طبق این دایره شلال ها رو بدوزید تا گلبرگ ها هم اندازه در بیاید. برای مرکز گل با روبان سه میل یا نخ عمامه گره فرانسوی بزنید. چند غنچه هم بدوزید به این صورت که با روبان نیم سانتی سه تا شلال کنار هم بزنید و با روبان سه میل سبز سه شلال پایین غنچه بزنید. برای گلها هم با روبان نیم سانتی سبز چند شلال ساده بزنید به عنوان برگ.

با روبان نیم سانتی شلال ساده بزنید تا شکل گل بگیرد برای راحتی کار یک دایره با مداد بکشید و طبق این دایره شلال ها را بدوزید تا گلبرگ ها هم اندازه در بیاید. برای مرکز گل با روبان سه میل یا نخ عمامه گره فرانسوی بزنید. چند غنچه هم بدوزید به این صورت که با روبان نیم سانتی سه تا شلال کنار هم بزنید و با روبان سه میل سبز سه شلال پایین غنچه بزنید. برای گلها هم با روبان نیم سانتی سبز چند شلال ساده بزنید به عنوان برگ

مرحله چهارم:

با نخ عمامه ساقه بدوزید به این صورت که روی یک خط فرضی سوزن رو بیرون بیاورید و با فاصله چند میلیمتر سوزن رو داخل کرده و مجددا از کنار نیمه دوخت قبلی بیرون اورید. این مراحل رو به اندازه دلخواه تکرار کنید.

با نخ عمامه ساقه بدوزید به این صورت که روی یک خط فرضی سوزن را بیرون بیاورید و با فاصله چند میلیمتر سوزن را داخل کرده و مجددا از کنار نیمه دوخت قبلی بیرون اورید. این مراحل را به اندازه دلخواه تکرار کنید

برای تهیه مواد و ابزار مورد نیاز این آموزش بر روی تصاویر زیر کلیک کنید

                        

مرحله پنجم:

با نخ عمامه سبز تمام گلهای دوخت شده رو به ساقه وصل کنید.

با نخ عمامه سبز تمام گلهای دوخت شده را به ساقه وصل کنید

مرحله ششم:

با روبان یک سانتی یک پاپیون روی دسته گل بزنید.

با روبان یک سانتی یک پاپیون روی دسته گل بزنید

مرحله هفتم:

برای زیبلایی کار میتوانید روی ساقه ای که با رنگ خردلی دوخته اید ملیله شکسته و یا منجوق بدوزید.

برای زیبلایی کار میتوانید روی ساقه ای که با رنگ خردلی دوخته اید ملیله شکسته و یا منجوق بدوزید

مرحله هشتم:

حالا با دوخت چند شلال ساده یک تابلوی زیبای روبان دوزی  دارید.

حالا با دوخت چند شلال ساده یک تابلوی زیبای روبان دوزی دارید

اگر شماهم مثل من عاشق دوخت و دوز هستید یادگیری شماره دوزی و گلدوزی رو هم بهتون پیشنهاد میکنم

Rate this post
0

دیدگاه شما

بدون دیدگاه