آموزش بافت پاپوش نوزادی

2 سال پیش
بافت پاپوش
۴٫۲ (۸۳٫۲۶%) ۴۳ votes

کم کم با شروع شدن فصل سرما، بساط بافتنی در خانه ها پهن شده و خانم های عزیز به دنبال آموزش بافت های مختلف برای عزیزانشان هستند. در این میان بافت پاپوش ها طرفداران زیادی دارد. چرا که با روش های ساده ای بافته می شوند و برای تمامی اعضاء خانواده قابل استفاده می باشد.

در این مطلب بافت پاپوش نوزادی پسرانه را آموزش می دهیم. 😉 این مدل بافت با قلاب بوده و بسیار ساده و راحت می باشد. برای بافت این پاپوش فقط شما باید بافت پایه در قلاب بافی را بلد باشید.

پس با ما همراه باشید تا این آموزش را با هم یاد بگیریم. با این امید که این پاپوش زیبا را ببافید و از بافتن و استفاده کردن آن لذت ببرید. 😀 

بافت پاپوش

وسایل لازم برای بافت پاپوش نوزادی

کاموا

نخ 

سوزن

قلاب شماره ۳٫۵

نشانگر بافت

 

برای تهیه مواد و ابزار مورد نیاز این آموزش بر روی تصاویر زیر کلیک کنید

      

مراحل بافت پاپوش نوزادی

تعداد مناسبی زنجیره بزنید(این تعداد زنجیره بستگی به اندازه کف پای نوزاد شما دارد) . به علاوه ضخامت نوع کاموایی که استفاده می کنید هم در تعداد این زنجیره ها تاثیر دارد.

اما به صورت تقریبی با کاموای متوسط و قلاب شماره ۳٫۵ برای بچه های یک ساله بین ۱۲ تا ۱۵ عدد زنجیره کافی است. اگر کودک شما زیر یک سال دارد و بین ۶ ماه تا ۸ ماه می باشد فکر کنم بین ۶ تا ۸ زنجیره برای بافتن این پاپوش نیاز است.

بهتر است با کاموای خود چند زنجیره را زده و بعد با پای کودک خود اندازه کنید. به این صورت می توانید تشخیص دهید که چه تعداد زنجیره باید ببافید.

حالا باید کار را با بافت پایه ادامه دهید. برای این کار بعد از زدن زنجیره ها، قلاب رو داخل دومین زنجیر از آخر کرده و در همان دانه ۶ پایه بلند ببافید.

بعد از این که این کار را انجام دادید و در یک زنجیره شش پایه بلند بافتید، باید دانه های بعدی را ببافید. حالا در هر زنجیره فقط یک پایه کوتاه ببافید تا انتهای رج.

زمانی که به آخرین زنجیره رج رسیدید، باید در آن زنجیره نیز دوباره شش پایه بلند ببافید. بدین ترتیب رج اول شما تمام می شود.

برای این که رج دوم را شروع کنید، با یک زنجیره کار را ادامه دهید. ابتدا یک زنجیره زده و بافت پایه کوتاه بزنید. اگر به تصویر نگاه کنید، متوجه می شوید که در دو طرف کار حالت گردی به وجود آمده است. در این مرحله برای این که این حالت از بین نرفته و در نهایت کفی پاپوش حالت بیضی به خود بگیرد باید اقداماتی را انجام دهید.

برای حفظ حالت کار در میان ۶ پایه بلندی که در هر دو طرف کار بافتید باید تعداد پایه ها را زیاد کنید. به این معنا که در هر پایه ای که دارید دو پایه کوتاه بزنید. در رج قبل در دو طرف کار شش پایه بلند زدید. حالا روی این شش پایه بلند باید ۱۲ پایه کوتاه بزنید. یعنی در هر پایه بلند دو عدد پایه کوتاه بزنید.

به همین ترتیب ادامه دهید. زمانی که دور کار تمام شد و ۱۲ پایه کوتاه زده شد، بقیه دانه ها را فقط یک پایه کوتاه بزنید.

به همین ترتیب ادامه دهید تا دوباره به سر دیگر کفی برسید. برای این قسمت هم مثل طرف دیگر کفی روی هر شش پایه بلند، ۱ پایه کوتاه بزنید.

برای بافتن رج سوم همانند رج قبل عمل کرده و بافت را ادامه دهید. با این تفاوت که در دو طرف کار به جای این که روی هر پایه، دو پایه اضاف کنید، باید یکی در میان عمل کنید. به این صورت که روی یک پایه، پایه اضافی ببافید و روی یک پایه فقط یک بافت داشته باشید. این کار را ادامه دهید تا دو طرف گردی کار تمام شود. بقیه بافت  را سادا ادامه دهید.

در رج چهارم باز همین مراحل را ادامه دهید. فقط دو پایه در میان عمل کنید. دو پایه را ببافید روی پایه سوم دو بار پایه بزنید. به همین ترتیب ادامه دهید.

در نهایت می بینید که کفی پاپوش مانند تصویر حالت بیضی به خود می گیرد. این کفی برای ادامه کار بسیار مهم است. اگر این مراحل را درست انجام ندهید، بقیه مراحل نیز بالطبع به صورت صحیح پیش نمی رود. پس دقت کنید.

خوب دیگر بافت کفی تمام شده و نوبت بافت کناره های کار است. در این مرحله باید بافت پاپوش را به گونه ای پیش ببرید که کناره های کار جمع شود.

 

برای وارد شدن به کلاس پر طرفدار تریکو بافی روی عکس زیر کلیک کنید

برای این که کناره های پاپوش از همین رج ابتدایی ایستاده باشد، باید در قسمت های گرد کار، به صورت دو تا یکی بافت را ادامه دهید. به این معنا که دو تا رو ببافید و یکی رو نبافید.

برای این کار پاپوش نوزادی در این مرحله حالت ایستاده به خود بگیرد، عمل دو تا یکی کردن را فقط در این مرحله انجام دهید. در مراحل بعد نیازی به این کار نیست و بافت را با همان تعداد دانه های باقی مانده ادامه دهید.

در صورتی که این نکته را فراموش کنید و مراحل بعد نیز دو تا یکی کنید، بافت ما بسیار کوچک شده و قابل استفاده نمی باشد.

بعد از این که عمل دو تا یکی را انجام دهید و رج را تمام کردید، باید سه ردیف روی دانه ها ببافید. بدون این که دیگر دانه ای را کم کنید. به تصویر نگاه کنید. در این مرحله کار شما باید به این صورت باشد. بعد از این که رج سوم تمام شد، باید جلوی پاپوش را به حالت پنجه پا حالت دهیم.

در رج چهرم بعد از دو تا یکی کردن، نوبت حالت دادن پنجه پاپوش است. در این مرحله باید کم کم کار را جمع کنید. برای این مرحله نیز باید عمل دو تا یکی کردن را انجام دهید.

یعنی یکی در میان دانه ها رو نبافته رد کنید. با این روش جلوی کار جمع شده و این کار را در رج های بعدی هم تکرار کنید. این رج را که تمام کردید با همین روش دو رج دیگر نیز روی کار ببافید. فرامش نکنید که در هر  دو رج باید دانه ها را کم کنید تا جلوی پاپوش جمع شود.

در این مرحله به سینه پا رسیدیم. به تصویر نگاه کنید. روی قسمت های جمع شده کار باید پایه بلند بزنید. اکنون روی قسمت سینه ی پا باید قسمت های کم شده را پایه بلند ببافید و البته هم زمان دانه ها را هم کم کنید. دوباره بقیه کار را ساده ببافید تا رج تمام شود.

این عمل را تا دو ردیف انجام دهید تا به ساق پا برسید.

زمانی که بافت پاپوش را به ساق پا رساندید باید مرحله بعد که زبانه پاپوش است را ایجاد کنید. برای ایجاد کردن زبانه باید کل رج را پایه بلند ببافید و زمانی که به انتهای رج رسیدید حدود ۵ زنجیره زده و روی ۵ زنجیره را هم پایه بلند ببافید. زمانی هم که به انتهای زنجیره ها رسیدید باز باید رج را برگشت و کار را تکرار کنید. البته مابقی کار را باید با پایه کوتاه ادامه دهید.

این کار را تا زمانی که ساق دلخواهتان بدست آید ادامه دهید.

حالا می توانید برای زیباتر کردن پاپوش بافته شده با استفاده از کاموا با رنگ متفاوت کار را دورگیری کنید.

برای بستن زبانه هم می توانید از دکمه یا چسب استفاده کنید. آن ها را به زیر زبانه وصل کرده و بدیت صورت زبانه را ببندید.

اگر شما هنردوستان عزیز به دنبال آموزش های نوین در حوزه بافتنی هستید بهتر ست به کلاس  آموزش بافتنی با تریکو  هم سری بزنید و اگر دنبال ایده های جدید بافتنی و آموزش هستید می توانید به صفحه آموزش بافتنی مراجعه کنید.

 

منبع:

http://crobypatterns.com

4.2 (83.26%) 43 votes
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه