گلدوزی روی لباس

1 سال پیش
گلدوزی
۴٫۸ (۹۶%) ۵ votes

گلدوزی کردن هنری بسیار زیبا و ظریف است که از گذشته های بسیار دور در تمامی جهان مورد توجه بسیاری از افراد، به ویژه ظبقه اشراف و ثروتمندان بوده است. گلدوزی هنری است از خانواده هنرهای سوزن دوزی و به شماره دوزی نیز تا حدودی شباهت دارد اما تنوع دوخت و تکنیک های دوخت در گلدوزی بسیار متنوع‎تر از شماره دوزی است.
دوخت این گل پفی بسیار ساده و آسان است. و در عین حال دوختی بسیار زیبا و متفاوت است. شما می توانید با دوخت این گل بر روی لباس و یا هر پارچه ای که مد نظرتان است زیبایی دو چندانی به آن بدهید.گل‌دوزی هنری است برای دوختن طرح‌های مختلف با سوزن و انواع نخ بروی پارچه. گلدوزی کردن هنری بسیار زیبا و ظریف است که از گذشته های بسیار دور در تمامی جهان مورد توجه بسیاری از افراد، به ویژه ظبقه اشراف و ثروتمندان بوده است. گلدوزی هنری است از خانواده هنرهای سوزن دوزی و به شماره دوزی نیز تا حدودی شباهت دارد اما تنوع دوخت و تکنیک های دوخت در گلدوزی بسیار متنوع‎تر از شماره دوزی است.
گلدوزی در دوره‎های بسیاری از تاریخش هنری بسیار محبوب و پرکاربرد بوده است. امروزه نیز این هنر زیبا و دوست داشتنی مجددا مورد توجه بسیاری از علاقمندان هنر، به ویژه هنرهای سوزن دوزی، قرار گرفته است. در حال حاضر این هنر زیبا، از سوی طراحان مشهور، و برندهای سرشناس مد و فشن در دنیای مد، برای خلق آثاری زیبا و متفاوت، به کار گرفته می شود. امروزه می‌بینیم که از این هنر زیبا بر روی لباس، کیف، کفش، و بسیاری از لوازم و وسایل پارچه ای، چرمی و بافتنی استفاده می شود.
در این مقاله تصمیم بر آن است که آموزش دوخت یک نوع گل پفی زیبا در گلدوزی را به کمک تصاویر مربوطه همراه با توضیحات و به صورت مرحله به مرحله به شما همراهان گرامی و علاقمندان به این هنر زیبا آموزش داده شود.

گلدوزی

وسایل مورد نیاز برای گلدوزی روی لباس:
• پارچه ساده یا پارچه شماره دوزی
کارگاه گلدوزی
نخ گلدوزی ، یا نخ دمسه
الیاف پلی استر
سوزن
قیچی
مداد خیاطی یا ماژیک

مراحل انجام کار گلدوزی روی لباس:
مرحله اول:
ابتدا قبل از شروع کار، پارچه مورد نظرتان را خوب بشویید و تمیز کنید. پس از خشک شدن پارچه را اتو بگشید تا هیچگونه چین و چروکی بر روی قسمتی که می خواهید بر روی آن گلدوزی انجام دهید وجود نداشته باشد.

مرحله دوم:
پارچه یا لباس مورد نظرتان را داخل کارگاه قرار بدهید تا محکم شده و فیکس شود. سعی کنید لباس یا پارچه ای که می خواهید بر روی آن کار کنید کشی یا پلی استر نباشد تا در نهایت کار زیباتری را داشته باشید.

گلدوزی

مرحله سوم:
در این مرحله از کار یک تکه کوچکی از پلی استر را بر میداریم و با کمک دست آن را به شکل توپ در می‌آوریم و گرد می‎کنیم. (همانند خمیری که در دست گرد می کنید، پلی استر را در میان دو کف دستتان بپیچانید و گرد کنید.)

گلدوزی

مرحله چهارم:
در این مرحله از کار گلدوزی این گل پفی، با کمک سوزن و نخ سفید این توپ کوچک پلی استری را به پارچه می دوزیم و وصل می‌کنیم.

گلدوزی

باید این توپ کوچک پلی استری را به خوبی و با دقت با چندین دوخت از چندین گوشه، به پارچه بدوزیم تا به هنگام گلدوزی کردن ثابت بماند و شکل گل ما زیبا شود.
به هنگام دوخت توجه داشته باشید که توپ پلی استر شما حالت گرد و توپی خود را از دست ندهد و به همان شکل گرد و توپی به پارچه دوخته شود.

گلدوزی

مرحله پنجم:
حالا در مرحله پنجم از کار گلدوزی روی لباس باید کار دوخت با نخ گلدوزی را آغاز کنیم. ما برای این قسمت از نخ صورتی رنگ استفاده کردیم. و به وسیله نخ صورتی دمسه، نخ مخصوص گلدوزی، بر روی این توپک پلی استری دوخت را شروع می‌کنیم.

گلدوزی

در ابتدای دوخت نخ را به وسیله قسمت ته سوزن به حالت ریش ریش درآورید تا کارتان زیباتر شود و نخ به خوبی بر روی پلی استر شما بنشیند. (ته سوزن را در لابه لای رشته های نخ گلدوزی کنید و تا بالای نخ، نزدیک به قسمت انتهای نخ، بکشید.)

گلدوزی

این قسمت از دوخت شما بسیار مهم است. چون تمام زیبایی گل‎های پفی شما به دوخت این قسمت از کار بستگی دارد. توجه داشته باشید که نباید نخ ها را زیاد بکشید و پف پلی استر را بخوابانید، از طرفی هم نخ‎ها نباید خیلی شل و آزاد دوخته شوند که پلی استر از زیر آنها دیده نشود.)

گلدوزی

با دقت و با حوصله روی تمام پلی استر را بدوزید و بپوشانید به صورتی که اصلا در هیچ قسمتی از گل شما پلی استرهای زیر کار دیده نشوند و کار شما تمیز و یکدست باشد.

گلدوزی

مرحله ششم:
در مرحله ششم باید قسمت وسط و میانی گل را بدوزیم و پر کنیم. برای این کار نخ را چندین بار به دورسوزن میپیچیم و سپس سوزن را درون پارچه میبریم. به این ترتیب دوخت برجسته ی زیبایی را برای قسمت وسط و میانی گلمان خواهیم داشت. این دوخت زیبا را تا جایی انجام می دهیم که قسمت وسط گل کاملا پر شود و پارچه زیر آن دیده نشود.

گلدوزی

مرحله هفتم:
در مرحله هفتم از کار، که در واقع آخرین مرحله از دوخت گلدوزی این گل پفی زیبا و متفاوت است، به سراغ دوخت برگهای اطراف گل می‌رویم و برگها را می‌دوزیم.
حالا دیگر کار دوخت گلدوزی زیبا و شیک ما به پایان رسیده است. شما می‌توانید با دوخت این گلدوزی ساده و زیبا بر روی لباستان، یک لباس ساده و عادی را به لباسی زیبا و خاص تبدیل کنید.

گلدوزی

گلدوزی هنری زیبا و آسان است که با اندکی حوصله، دقت و از همه مهمتر با سلیقه، می توانید آثار زیبایی را خلق کنید و از پارچه ها و لباس های ساده‎تان، لباسها و وسایلی زیبا، متفاوت و خاص بسازید.
• اگر به هنر زیبای گلدوزی با دست علاقمندید و می خواهید آن را به صورت حرفه ای فرا بگیرید، می توانید از آموزشها و کلاس آموزش گلدوزی با دست ، در سایت هنری به صورت رایگان استفاده کنید و از آنها بهره ببرید.

همچنین اگر به دنبال گلدوزی روی میز یا پارچه های دیگر با طرح های امروزی و جدید هستید می توانید به صفحه آموزش گلدوزی طرح هندوانه مراجعه کنید.

سایت منبع: youtube

4.8 (96%) 5 votes
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه