آموزش گلدوزی: دوخت رز عنکبوتی

2 سال پیش
آموزش گلدوزی
۴٫۵ (۹۰%) ۲ votes

گلدوزی یکی از هنرهای اصیل و پرطرفدار در بین تمامی خانم های هنر دوست می باشد. از این رو آموزش گلدوزی برای همه این عزیزان بسیار اهمیت دارد. البته این هنر دارای تنوع دوخت می باشد و نمی توان انتظار داشت تا در یک جلسه تمام فوت و فن آن را یاد گرفت. در مطلب و آموزش های قبل که در مورد آموزش گلدوزی بود، دوخت های پایه این هنر را معرفی کردیم. بنابراین آموزش گلدوزی را کمی گسترش داده و در این مطلب به آموزش دوخت یک نوع گل می پردازیم.

در این آموزش، نحوه دوخت رز عنکبوتی آموزش داده می شود. رز عنکبوتی یکی از انواع دوخت گل ها است که در ظرافت و سادگی دوخت بسیار زیبا بوده و کاربردهای بسیاری دارد.

برای یادگیری این دوخت در ابتدا باید دوخت دایره ای را یاد بگیرید، که برای راحتی شمت عزیزان این آموزش را در ابتدای همین مطلب قرار می هیم.

 

آموزش گلدوزی

 

وسایل لازم برای آموزش گلدوزی: دوخت رز عنکبوتی

 

مراحل دوخت رز عنکبوتی

الف: آموزش دوخت دایره ای

همان طور که در ابتدای این آموزش عنوان شد برای دوخت رز عنکبوتی، می بایست تا دوخت دایره ای را بلد باشید. بناراین این آموزش برای عزیزانی که این مدل دوخت را بلد نیستند، قرار داده می شود تا این افراد هم به راحتی بتوانند این دوخت را لنجام دهند.

برای انجام این دوخت، دایره ای را بر روی پارچه ترسیم کنید.

 

 

بر روی این دایره سه نقطه مشاهده می کنید. حالا سوزن خود را از نقطه A خارج کنید. این نقطه بر روی محیط دایره قرار گرفته است. بعد از این که سوزن از این نقطه خارج شد، سوزن را در نقطه B که دقیقا در مرکز دایره شما قرار دارد وارد کرده و دوباره از نقطه C آن را خارج کنید.

 

 

در ین دوخت نکته ای وجود دارد. نکته این است که در هنگام خارج کردن سوزن در نقطه C می بایست نخ کاملا در پشت سوزن قرار داشته باشد. حالا اگر این روش را همین طور ادامه دهید دوخت دایره ای شما تکمیل می شود.

در ادامه و در آموزش دوخت رز عنکبوتی با این دوخت بیشتر آشنا می شوید.

ب: آموزش دوخت رز عنکبوتی

یک تکه پارچه را بردارید و آن را اتو بزنید تا صاف و بدون چروک باشد. اجازه دهید پارچه کاملا خنک شود.

الگو را با استفاده از کاربن بر روی پارچه منتقل کنید.

هنگامی که الگو را بر روی پارچه ترسیم کردید، پارچه را با کارگاه گلدوزی محکم کنید.

 

 

همان گونه که در تصویر مشاهده می کنید، گل رزی را که قرار است آموزش دهیم بزرگ و در مرکز طرح قرار دارد. من از دو رنگ استفاده می کنم. یکی بزای مرکز گل و دیگری به عنوان رنگ اصلی گل.

برای شروع به کار می بایست تا مرکز گل را دوخت دایره ای بزنید. البته در این آموزش روش راحت تری را به شما یاد می دهم تا با خیال راحت این دوخت را انجام دهید.

می توانید به جای دوخت دایره از روش زیر پیروی کنید.

 

 

برای مکز گل هم می توانید از دوخت دایره ای استفاده کنید و هم این که روش ساده تری را استفاده کنید. در این روش باید مرکز گل را به قسمت های مساوی و فرد تقسیم کنید و مانند تصویر خطوطی را ترسیم کنید.

سوزن را از مرکز دایره داخل کرده و بر روی یک خط بالا رفته و سپس سوزن را در بالای خط و بر روی محیط دایره خارج کنید. دوباره سوزن را از مرکز دایره وارد کرده و همین عمل را بر روی خط دیگری انجام دهید. به همین ترتیب تمامی خطوط را پر کنید.

 

 

زمانی که دوخت خط های مرکز را تمام کردید، نوبت به دوخت مرکز گل می رسد. من از رنگ نارنجی استفاده کردم. نخ را گره زده و از پشت کار و مرکز گل وارد کنید.

دوخت را در جهت عقربه های ساعت باید انجام دهید. برای دوخت مرکز و حود رز عنکبوتی فقط می بایست نخ را از زیر و روی خط های دوخته شده غبور دهید.

سوزن را یک مرتبه از روی خط رد کنید و یک مرتبه از زیر خط آن را عبور دهید.

 

 

به صورت یکی در میان این عمل را انجام دهید. نیازی نیست تا بعد از هر بار رد کردن نخ ان را بدوزید یا این که سوزن را به پشت پارچه هدایت کنید. فقط این عمل را تا پر شدن مرکز گل و فرم گرفتن آن ادامه دهید.

زمانی که به اندازه دلخواه رسیدید، نخ را به پشت کار برده و گره بزنید.

سپس نخ را فطع کرده و نخ با رنگ اصلی گل را استفاده کنید.

 

 

به همین ترتیب کار را دامه دهید تا سطح دایره شما کاملا پوشش داده شود. هر چقدر که دایره بزرگ تر باشد، گل نیز بزرگ تر می شود.

فقط باید دقت کنید که مرحله رد کردن نخ را اشتباه نکنید. یکی از زیر و یکی از رو. اگر یک مرحله را به اشتباه انجام دهید، فرم گل شما خراب می شود.

 

 

در نهایت زمانی که سطح دایره پر شد، نخ را به پشت کار هدایت کرده و گره بزنید.

نکته:

در صورتی که برای مرکز گل از دوخت دایره ای استفاده کردید، می بایست فاصله نقطه A و C را زیادتر بگیرید. دقت کنید که این فاصله در تمام نقاط یکسان باشد.

 

رز عنکبوتی، برای دوخت بر روی انواع لباس و مانتو بسیار مناسب است. می توانید با استفاده از این آموزش گلدوزی این گل زیبا را بر روی لباس های خود دوخته و از آن ها استفاده کرده و لذت ببرید.

اگر به هنر زیبای گلدوزی با دست علاقمندید و می خواهید آن را به صورت حرفه ای فرا بگیرید، می توانید از آموزشها و کلاس آموزش گلدوزی با دست ، در سایت هنری به صورت رایگان استفاده کنید و از آنها بهره ببرید.

 

اگر به هنر شماره دوزی نیز علاقمند هستید و می خواهید آن را به صورت حرفه ای و تخصصی تر فرا بگیرید، می توانید از کلاس آموزش شماره دوزی در سایت هنری   به رایگان استفاده نمایید.

همچنین اگر به دنبال گلدوزی روی میز یا پارچه های دیگر با طرح های امروزی و جدید هستید می توانید به صفحه آموزش گلدوزی طرح هندوانه مراجعه کنید.

چنانچه علاقه مندید طرح های جدید را در هنر شماره دوزی تجربه کنید می توانید به صفحه های آموزش شماره دوزی  تقویم یاد بود ، آموزش شماره دوزی ساعت ، آموزش شماره دوزی جعبه مراجعه کنید و از آموزش های رایگان سایت هنری استفاده نمایید همچنین ابزار و مواد ساخت هر یک از موارد گفته شده را می توانید در قالب بسته یا پک از سایت تهیه نمایید.

منبع:

http://www.instructables.com

4.5 (90%) 2 votes
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه