آموزش گلدوزی آسان برای افراد تازه كار

2 سال پیش
۲ (۴۰%) ۳ votes

سلام به شما دوستان هنرمند و گل و همراهان هنری

گلدوزی به عنوان یکی از قدیمی ترین هنرهای جهان، قدمتی دو هزار ساله دارد. رومی ها این هنر زیبا را سوزن دوزی می‌نامیدند. نمی‎توان با قاطعیت گفت که خاستگاه دقیق این هنر زیبا کجاست. اما احتمالا ایرانیان، یونانیان و مصریان قدیم این هنر را از طریق جاده ابریشم به سراسر اروپا فرستاده اند. و در گسترش آن نقش بسزایی داشته اند.
قدیمی‌ترین نمونه‌های گلدوزی‌ شده‎ی ایرانی که در دست است متعلق به دوره سلجوقیان است. در حال حاضر در ايران چندين نوع گلدوزی وجود دارد، و گلدوزی ایرانی انواع مختلفی را شامل می شود.
گلدوزی در گذشته بخش مهمی از تزیینات و دکوراسیون کاخ‌های سلطنتی، خانه های اشراف و همچنین کلیساهای اروپایی را در اختیار خود داشته است.
امروزه گلدوزی به دو صورت دستی و ماشینی انجام می‎شود. اما همچنان نوع دست دوز آن بسیار با ارزش‎تر است و هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد.
این روزها هنر گلدوزی طرفداران بسیار زیادی را پیدا کرده است. به ویژه در ایران از گلدوزی روی مانتو، شلوار، لباس شب، لباس عروس و نیز برای تزیینات لوازم خانه، دکوراسیون داخلی، و سالنهای تشریفاتی استفاده میکنند.در این آموزش سعی بر آن است تا هم تا حدودی با تاریخچه این هنر زیبا آشنا شویم و هم با روشی ساده و زبانی عامیانه این هنر زیبا و قدیمی را آموزش دهیم و پس از اتمام این آموزش بتوانید یک طرح ساده ولی زیبا را گلدوزی کنید. مطمئنا پس از اتمام اولین کار گلدوزی تان به این هنر زیبا و اصیل علاقمند خواهید شد. و تمایل به ادامه دادن و فراگیری هر چه بیشتر این هنر پیدا خواهید کرد.

پس همراه ما باشید با آموزش قدم به قدم این گلدوزی آسان

وسایل مورد نیاز برای گلدوزی آسان گل ادریسی:
پارچه
طرح برای گلدوزی
• نخ های گلدوزی، نخ دمسه یا نخ ابریشمی  رنگ های آبی روشن و آبی تیره و مقدار كمی سبز
سوزن گلدوزی
کارگاه گلدوزی
قیچی
• مداد یا خودکار

مرحله ی اول:

پارچه را روی كارگاه ثابت كنید تا حین كار تكان نخورد و كارتان ظریف و تمیز از آب در بیاید

مرحله ی دوم:

یك دایره و یك خط مانند شكل زیر روی پارچه رسم كنید

مرحله ی سوم:

درون دایره را به روش گره ای دوخت بزنید(روش این دوخت را در شكل زیر می بینید)

كل فضای درونی دایره را با این دوخت پر كنید تا به شكل زیر در بیاید

مرحله ی چهارم:

اطراف دایره تعدادی گل سه و چهار گلبرگ رسم كنید

مرحله ی پنجم:

گلبرگ ها را با نخ آبی روشن بدوزید و وسط هر گل یك دوخت گره ای با نخ آبی تیره بزنید بعد از آن با نخ سبز ساقه ی گل ها را بدوزید

این هم طرح گلدوزی شده ی نهایی

پس انجام این گلدوزی آسان و طرح های ساده ی دیگر شما میتوانید توانایی های خود را بهبود بخشیده و به سراغ طرح های دشوار تر بروید

چنانچه علاقه مند به یادگیری گلدوزی هستید می توانید آموزش های این هنر را از طرق صفحه آموزش گلدوزی دنبال کنید.

همچنین اگر به دنبال گلدوزی روی میز یا پارچه های دیگر با طرح های امروزی و جدید هستید می توانید به صفحه آموزش گلدوزی طرح هندوانه مراجعه کنید

سایت منبع:broderiemyworld.tumblr.com

2 (40%) 3 votes
0

دیدگاه شما

بدون دیدگاه